Zima na cmentarzu: jak zadbać o grób na zimę

Jak Dbać O Grób Zimą (1)

Zima jest jedną z czterech pór roku, charakteryzuje się najniższymi temperaturami i opadami śniegu. W tak wyjątkowym czasie należy zadbać o wiele rzeczy, takich jak np. zmiana opon z letnich na zimowe, zakupienie odzieży przystosowanej do zimna oraz także o zabezpieczenie grobów na zimę. Warto dowiedzieć się w jaki sposób należy zabezpieczyć grób oraz jakie czynniki szkodzą nagrobkom.

 

Jak zabezpieczyć nagrobek na zimę?

Pierwszym krokiem do skutecznego zabezpieczenia grobu jest usunięcie zalegających dookoła liści i nadmiaru piasku, ponieważ mogą powodować liczne zabrudzenia na jego powierzchni. Dalszym krokiem jest wyczyszczenie nagrobku szczotką lub miękką szmatką, należy jednak nie pocierać mocno granitu. W okresie zimowym zalega wiele śniegu, który należy odśnieżyć oraz błoto, któremu można zapobiec wybrukowaniem powierzchni wokół nagrobka, kostką granitową czy też polbrukową.

Jak Dbać O Grób Zimą (2)

Na nagrobkach często znajdują się wazony, które należy osłonić grubą folią i obwiązać sznurkiem lub gumką ze względu na możliwość dostania się wody, która w tak niskich temperaturach może zamarznąć i powiększyć swoją objętość skutkując pęknięciem.

Na grobie równie często znajdują się kwiaty, wieńce i wiązanki, które są bardzo podatne na niską temperaturę, która skutecznie uszkadza rośliny. Jeśli wokół pomnika znajdują się posadzone kwiaty należy je okryć jakimś materiałem lub stroiszem drzewa iglastego. W okresie zimowym cmentarz jest rzadziej odwiedzanym miejscem, co niestety wiąże się z większą obecnością złodziei, którzy najczęściej kradną dodatki do nagrobków. W celu uniknięcia tak przykrego incydentu należy spróbować trwale przymocować je do pomnika.

Czynniki wpływające na uszkodzenie nagrobka zimą:

  • niska temperatura
  • opady deszczu, śniegu
  • silny wiatr
  • pojawiające się błoto wokół nagrobka, które w nocy zamarza

Dbanie o nagrobki jest wyrazem pamięci o zmarłych. Na cmentarzu powinno zachować się estetykę i czystość z szacunku do zmarłego. Mamy nadzieję, że nikogo z Państwa nie spotka przykra niespodzianka naprawy nagrobka po okresie zimowym.

24H 513 059 721