Scenariusze Pogrzebu – Przegląd możliwości w Zakładzie Pogrzebowym Elizjum

Pogrzeb Z Mszą

Pogrzeb z mszą w kościele/kaplicy/domu przedpogrzebowym na cmentarzu:

Pierwszą możliwością wykonania ceremonii pogrzebowej jest organizacja mszy świętej w kościele/kaplicy/ domu przedpogrzebowym na cmentarzu, na którym urna z prochami lub trumna będzie złożona do grobu.

To jedna z najczęściej wybieranych opcji przez rodziny, chociażby ze względu na łatwość przemieszania się, braku potrzeby wynajmowania dodatkowego transportu dla rodziny i przyjaciół, czy ustalenie terminu mszy wyłącznie w kancelarii cmentarza. Jednakże, by msza w kościele cmentarza mogła się odbyć potrzebna jest zgoda z kancelarii parafii, do której przynależała zmarła osoba na pogrzeb katolicki poza własną parafią.

Niestety ta opcja ceremonii pogrzebowej ma również jeden minus, mianowicie często, przez dużą ilość pochówków terminy są dosyć odległe. W takiej sytuacji przedstawiamy rodzinom kilka innych możliwości, by pogrzeb odbył się szybciej. Poniżej opisujemy każdą z nich.

 

Pogrzeb bez mszy, a z odprowadzeniem zmarłego przez księdza do grobu:

W sytuacji, gdy rodzina ma ograniczony budżet lub zależy jej na bliższym terminie wykonania pochówku bliskiej osoby, często decydują się na posługę księdza na cmentarzu, bez wcześniejszej mszy w kościele. Ta opcja to doskonałe rozwiązanie w przypadku, gdy zmarła osoba była wierząca, a przez prywatne powódki rodzina chce zrezygnować z mszy świętej.

W tym przypadku ceremonia rozpoczyna się np. od bramy cmentarnej, po czym tak jak w przypadku pogrzebu z mszą, prowadzony jest kondukt, a następnie przy grobie zachowane wszystkie obrządki w duchu katolickim. Wybierając ten rodzaj pochówku, nie trzeba dostarczać zgody z parafii, do której przynależała zmarła osoba.

Pogrzeb Z Księdzem

 

Pogrzeb bez mszy oraz posługi księdza:

Kolejną możliwością wykonania pogrzebu bliskiej osoby jest samo odprowadzenie zmarłej osoby do miejsca spoczynku, bez obrzędów katolickich. Gdy rodzina decyduje się na takie rozwiązanie, musi wiedzieć, że to najprostsza forma pochówku. Panowie z Zakładu Pogrzebowego Elizjum spotykają się z rodziną i przyjaciółmi we wcześniej ustalonym miejscu i wraz z nimi tworzą kondukt pogrzebowy. Przy grobie Panowie z obsługi wpuszczają trumnę lub urnę do grobu, uskładają kwiaty, a rodzina ma czas by pożegnać zmarłą osobę kilkoma zdaniami. W tym przypadku również zgoda z parafii nie jest potrzebna.

 

Pogrzeb w parafii z przejazdem na cmentarz:

Często zdarza się, że zmarła osoba była bardzo związana ze swoją parafią. W takim przypadku doskonałym wyborem jest msza pogrzebowa właśnie w tym kościele.

Gdy rodzina decyduje się na taką formę ceremonii musi udać się do kancelarii, by ustalić termin i wszystkie szczegóły. W dniu pogrzebu bliscy oraz pracownicy Zakładu Pogrzebowego Elizjum spotykają się w wyznaczonym przez rodzinę kościele, a tuż po mszy Panowie z obsługi zabierają księdza na cmentarz, by tam wykonał kolejną część ceremonii. Po zakończeniu obrzędów pogrzebowych na cmentarzu Panowie z obsługi odwożą księdza do parafii.

W przypadku wyżej wymienionego pogrzebu, warto rozważyć opcję wynajęcia dodatkowego transportu, by cała rodzina i przyjaciele bez problemu dostali się na cmentarz. Oczywiście, w Zakładzie Pogrzebowym Elizjum dysponujemy busami oraz autokarami, by każdy mógł uczestniczyć w pozostałej części ceremonii pogrzebowej.

Pogrzeb Z Przejazdem Na Cmentarz

 

Pogrzeb świecki z mistrzem ceremonii:

W sytuacji, gdy zmarła osoba była osobą niewierzącą lub jej ostatnią wolą było, by ceremonia nie była prowadzona przez księdza, doskonałym wyborem jest Mistrz Ceremonii.

Jest to osoba niebywale empatyczna, elokwentna, która z ogromną godnością prowadzi ceremonie pogrzebową.

Mistrz Ceremonii po wcześniejszym kontakcie z rodziną zmarłego, pisze mowę pożegnalną.

Najczęściej jest to przybliżenie życia zmarłej osoby, tak by w najpiękniejszy sposób ją pożegnać i przypomnieć rodzinie i bliskim jakim była dla nich człowiekiem.

Ten rodzaj pochówku również może się odbyć na dwa sposoby: mowa pożegnalna może zostać odczytana we wcześniej wynajętej sali, dodatkowo z muzyką lub pokazem slajdów z życia zmarłej osoby, a następnie na cmentarzu lub rozpoczynając się konduktem pogrzebowym np. od bramy cmentarnej, a mowa laudacyjna odczytana zostaje przy grobie.

Pogrzeb Z Mistrzem Ceremonii

Facebook
Instagram
Tik Tok
24H 513 059 721