Główna » Rodzaje trumien – jaką trumnę wybrać dla zmarłego?

Osoby przygotowujące się do pogrzebu bliskiego stoją przed wyborem formy pochówku. W przypadku podjęcia decyzji o pogrzebie tradycyjnym, należy wybrać odpowiednią trumnę. W sprzedaży znaleźć można wiele rodzajów modeli trumien, z dopasowanymi do wykończenia okuciami i obiciami.

Rodzaje trumien i materiały użyte do ich wykonania

Prawidłowo dobrana trumna powinna być wykonana z solidnego drewna. Do popularnych modeli trumien zaliczane są trumny tradycyjne i ostatnio – nowoczesne. Trumny wykonane są z drewna sosnowego, dębowego, modrzewia, olchy, a także innych gatunków, w tym z drewna egzotycznego. Trumna katolicka ma zdobienia nawiązujące do tradycji chrześcijańskiej. Może to być krzyż umieszczony w centralnym punkcie wieka. Koresponduje on kolorystycznie z odcieniem wykorzystanego do budowy trumny drewna. W przypadku drzew o jasnym wybarwieniu, między innymi miodowego dębu czy sosny, elementy ozdobne, które ma wybrana trumna, mogą być utrzymane w kolorze żółtego, połyskującego złota.

Rodzaje trumien dedykowane pogrzebom katolickim są również dostępne z okuciami i zdobieniem w kolorze połyskującego srebra. Trumna katolicka może być ozdobiona dodatkowymi elementami. Materiał, który służy do wykonania obicia może przypominać satynę lub inną błyszczącą tkaninę w kolorze białym, kremowym czy écru. Element ten może mieć ozdobną koronkę, która wystaje poza linię wieka trumny dla zmarłego członka rodziny. Rodzaje trumien najczęściej wybierane na pogrzeby w obrządku katolickim mają wieko, które zwęża się u góry w kształt elipsy. W centralnym punkcie wieka może znajdować się drewniany lub wykonany ze stali nierdzewnej i pokryty złotą lub srebrną farbą krzyż.

Jakie są najpopularniejsze modele trumien?

Modele trumien dostępne w sprzedaży mogą mieć nie tylko prostą, klasyczną konstrukcję. Istnieją także modele dekoracyjne w nieco większych rozmiarach, gdzie wieko podzielone jest na dwie uchylne części, otwierane samodzielnie lub jednocześnie. Tego typu trumny zwane są potocznie amerykańskimi. Mogą mieć metalowe okucia w postaci misternie wykonanych uchwytów, przeznaczonych do niesienia. W niektórych zakładach pogrzebowych znajduje się także metalowa trumna. Jest ona rzadko spotykana, ponieważ koszt jej zakupu jest znacznie wyższy niż obejmujący trumny wykonane z litego drewna. Warto pamiętać, że kształtująca się na przeciętnym poziomie cena trumny dębowej jest dużo niższa od tej, wykonanej z metalu.

Trumna metalowa jest przeznaczona do transportu zwłok, zwłaszcza z zagranicy. Użycie tego materiału wynika przede wszystkim z obostrzeń i przepisów sanitarnych. Trumny tradycyjne i nowoczesne trumny drewniane mogą być dobrane pod względem kolorystyki do wieku osoby zmarłej. Przykładowo, biała trumna jest przeznaczona dla dzieci i młodzieży, a także kobiet niezamężnych, w stosunkowo młodym wieku. Dużą popularnością cieszy się także trumna na wieku, w przypadku której widoczne jest zdobienie drewna drewnem. Może to być krzyż lub inne elementy dekoracyjne, wykonane z dużą starannością. Trumna dla dzieci również może być ozdobiona krzyżem lub innymi elementami, a także specjalnie dobranymi okuciami.

Modele, kolory i kształty trumien dopasowane do rodzaju pochówku

Wiele osób zastanawia się, czym różni się trumna protestancka od trumny katolickiej. Pierwsza może mieć bardzo subtelne elementy ozdobne bądź też być ich całkowicie pozbawiona. To konstrukcja wykończona matową farbą lub lakierem. Trumna katolicka jest dostępna w różnych wykończeniach do wyboru, zarówno w wersji połyskującej, półmatowej, jak i matowej. Z kolei trumna protestancka zazwyczaj nie posiada dużej liczby elementów dekoracyjnych.

W dalszym ciągu najpopularniejsza jest tak zwana trumna papieska w kształcie zbliżonym do prostopadłościanu. Te modele trumien są najczęściej wybierane w przypadku organizowania pogrzebów w obrządku katolickim. To standardowe trumny mające delikatne, eleganckie i stonowane elementy ozdobne. Okucia umieszczone po jednej i po drugiej stronie trumny są starannie zabezpieczone przed korodowaniem. Mogą być pokryte lakierem o wykończeniu matowym, satynowym lub połyskującym.

Wiele osób wyraża się eufemistycznie o trumnie, traktując ją jedynie jako pospolity element, przeznaczony do przechowywania zwłok osoby zmarłej. Warto mieć na względzie, że zakup odpowiedniej trumny również jest wyrazem hołdu złożonego osobie zmarłej. W przypadku osób rozważających spopielenie, można zdecydować się na takie rozwiązanie, jak trumna z kartonu, która będzie palona wraz z ciałem osoby zmarłej. Istnieją także trumny z wikliny wyłożone materiałem, który jednocześnie jest ich obiciem, zdobionym koronką lub bez dodatkowych ozdobnych elementów. To produkty o prostej konstrukcji. Mogą posiadać zaokrąglone krawędzie lub przypominać swoim kształtem tradycyjne trumny papieskie.

Bez względu na rodzaj wybranej trumny warto mieć na względzie, że jest to nie tylko sposób na przechowywanie i transportowanie ciała osoby zmarłej, ale także wyraz złożonego jej hołdu. W trakcie ostatniego pożegnania dobrze dobrana trumna powinna być elegancka i wykonana z solidnych materiałów. 

24H 513 059 721