Pogrzeb w pandemii – ile osób może być na pogrzebie?

Untitled 4

W dobie pandemii wszelkie zgromadzenia, w tym także uroczystości pogrzebowe zmieniły swój dotychczasowy charakter. Rządowe regulacje oraz obowiązujące obostrzenia wprowadziły szereg zakazów. Warto wiedzieć, ile osób może być na pogrzebie. Jest to szczególnie ważne, ponieważ niedostosowanie się do ogólnych wymogów, grozi odpowiedzialnością karną wobec osób biorących czynny udział w uroczystościach pogrzebowych. 

Pogrzeb a COVID-19 

Przygotowujący się do uroczystości ostatniego pożegnania zastanawiają się, ile osób może być na pogrzebie w czasie pandemii. Warto pamiętać, że obowiązują procedury mające na celu zadbanie o zdrowie wszystkich osób biorących udział w uroczystościach pogrzebowych. Pochówek zmarłych w dobie walki z COVID-19 wymaga pewnego ograniczenia na pogrzebie. Zmianie uległa także stypa w czasie pandemii. Warto pamiętać, że obostrzenia na pogrzebach dotyczą wszystkich osób biorących udział w tych uroczystościach, niezależnie od płci, wieku czy stopnia pokrewieństwa z osobą zmarłą.

Odbywający się zgodnie z prawem pogrzeb w pandemii wymaga, aby w kościele znajdowało się 50% osób z ogólnej liczby, jaką jest w stanie pomieścić budynek sakralny. Uzyskanie jednoznacznej informacji na temat tego, ile osób może uczestniczyć w pogrzebie jest możliwe, ponieważ każdy proboszcz parafii posiada odgórny limit osób, które mogą wejść na nabożeństwo żałobne do kaplicy lub kościoła.

Odbywające się w pandemii pogrzeby mają narzucone obostrzenia. Ich nieprzestrzeganie grozi sankcjami. Obowiązujące obostrzenia są podane między innymi na stronie internetowej parafii, do której przynależy osoba zmarła. Pogrzeby w pandemii dotyczą nie tylko samych uroczystości złożenia ciała do grobu, ale również konsolacji. Warto wiedzieć, ile osób może być na pogrzebie w czasie pandemii, a także jaka liczba uczestników może brać bezpośredni udział w konsolacji. Sprawnie zorganizowany pogrzeb w pandemii powinien przebiegać zgodnie z charakterem tej uroczystości.

Jak sprawnie zorganizować pogrzeb w czasie pandemii? 

Pogrzeb w czasie pandemii nie musi być uroczystością kojarzącą się z niepotrzebnym, dodatkowym stresem, wynikającym z takich działań, jak obostrzenia pogrzebowe. Odgórnie ustalony limit osób na pogrzebie nie powinien być problemem, ponieważ uroczystości ostatniego pożegnania dedykowane są zazwyczaj najbliższym członkom rodziny i przyjaciołom osoby zmarłej. Dlatego pogrzeb w pandemii może przebiegać niemal w dawnym porządku.

Pochówek w czasie pandemii wymaga, aby uczestniczący w nim żałobnicy mieli założone maseczki. Członkowie rodziny zmarłego, którzy zastanawiają się, jakie obostrzenia na pogrzebach katolickich i świeckich występują w okresie pandemii, powinni także zapoznać się ze stroną rządową, na której znajdą wszelkie niezbędne i aktualne informacje. W zakładce pogrzeby ograniczenia znajdują się dokładne wytyczne dotyczące zachowania żałobników i obowiązkowego zakrywania nosa i ust w trakcie uroczystości pogrzebowych. Obostrzenia dotyczą zarówno uroczystości świeckich, jak i katolickich. Zakrywanie ust nie może odbywać się poprzez użycie przyłbic, szalików czy materiałów. Wymagane są atestowane maseczki, zgodne z obowiązującymi w Polsce środkami zapobiegania rozprzestrzeniania się COVID-19. Chodzi głównie o maseczki chirurgiczne typu FFP2 lub FFP3. Ich noszenie wymagane jest także w przypadku pracowników domów pogrzebowych, biorących udział w uroczystościach żałobnych, jak i osób obsługujących gości zgromadzonych na stypie.

Warto pamiętać, że organizacja pogrzebu w czasie pandemii nie różni się niczym od tej sprzed dwóch lat. Spowodowane epidemią koronawirusa ograniczenia w pogrzebach w gruncie rzeczy nie są na tyle kłopotliwe, aby zakłócały sprawny przebieg całej uroczystości. Należy pamiętać, że w trakcie ostatniego pożegnania w okresie COVID-19 w uroczystości konsolacji może wziąć udział nie więcej niż 100 osób.

Pogrzeb ograniczenia względem osób zmarłych na COVID-19 i inne choroby zakaźne 

Ustalony odgórnie limit na pogrzebie nie powinien być dużym problemem dla żałobników. W uroczystości głównie bierze udział rodzina zmarłego i najbliżsi znajomi. Duże znaczenie ma sprawna organizacja pogrzebów w czasie pandemii. Pogrzeb w czasie pandemii nie powinien  zniechęcać do podejmowania się samodzielnej organizacji tej uroczystości. Wszystkie ograniczenia pogrzebowe wynikają z zaleceń epidemiologicznych. Wszelkie obostrzenia dotyczące pogrzebu mają na celu zabezpieczenie uczestników tej uroczystości przed ryzykiem zakażenia COVID-19.

Odgórne limity na pogrzebach dotyczą wszystkich pochówków. Należy pamiętać, że pogrzeb osoby zmarłej na Covid przebiega bez możliwości otwarcia trumny i wystawienia ciała na widok publiczny. Pogrzeb osoby zarażonej COVID-19 wiąże się z większym reżimem sanitarnym. Należy wziąć pod uwagę, że niezaszczepieni żałobnicy, którzy przybywają na pogrzeb w pandemii spoza strefy Schengen, muszą poddać się 14-dniowej kwarantannie. Jeśli pozytywnie przejdą test PCR, to po ósmym dniu kwarantanny, mogą być zwolnieni z dalszego przymusu izolowania się.

Żadne obostrzenia na pogrzebie nie powinny negatywnie wpływać na jego przebieg. Dlatego jeszcze przed rozpoczęciem powiadamiania rodziny i znajomych o uroczystości, należy dokładnie dowiedzieć się, ile osób może w niej uczestniczyć.

Facebook
Instagram
Tik Tok
24H 513 059 721