Główna » Odzież pogrzebowa dla zmarłych – jak wybrać odpowiednią

organizacja uroczystosci pogrzebowych

Śmierć bliskiej osoby dla jej rodziny zawsze jego ogromną tragedią, zaś osoby zmagające się z taką stratą doświadczają różnych uczuć, wśród których dominującym jest smutek i żal. Jednak pomimo tak trudnej emocjonalnie sytuacji rodzina musi zająć się organizacją pogrzebu, co nawet przy wsparciu, jakiego udzielają profesjonalne zakłady pogrzebowe, nie jest rzeczą łatwą.

Przed członkami rodziny zmarłego stoi zatem konieczność podjęcia wielu trudnych decyzji, jakie dotyczą jego ostatniej drogi, a jedna z nich odnosi się do wyboru odpowiedniej odzieży, w której będzie on pochowany.

W jaki strój ubrać zmarłego?

Panuje zasada, iż ubiór, w którym osoba zmarła zostanie pochowana, winien jak najlepiej ją prezentować – zatem musi on tuszować wszelkie niedoskonałości, a także odwracać uwagę od zmian, jakie mogły zajść w ciele skutkiem np. długotrwałej choroby. Zadaniem tej odzieży jest również jak najlepsze przygotowanie zmarłego do pochówku, który jest uroczystością, a więc wymaga stroju odświętnego. W końcu, decydując się na konkretny strój, należy również pamiętać o tym, jaki był zmarły za życia, jaki miał charakter, w jakim stylu się nosił. Dobrze, jeśli jego ostatni strój pozostaje w zgodzie z wizerunkiem, jaki pamiętają pozostawieni w żałobie członkowie rodziny.

Często rodzina zmarłego dostarcza do zakładu pogrzebowego odzież, jaka należała do zmarłego. Nierzadko zmarli jeszcze za życia przygotowują ubrania, w jakich chcieliby być pochowani, a wówczas należy uszanować ich wolę i ubrać zmarłego tak, jakby sobie tego życzył. Jeśli jednak nie pozostawił on żadnej wskazówki w tym względzie, można ubrać osobę zmarłą w jej własne ubrania, albo zakupić specjalne ubranie pogrzebowe.

Jakie ubranie dla zmarłego będzie odpowiednie na pogrzeb?

Jest przyjęte, iż osoby zmarłe są chowane w klasycznym i eleganckim stroju, a zatem panów zazwyczaj chowa się w garniturach, zaś panie w garsonkach. Taki ubiór powinien być ponadto schludny oraz utrzymany w stonowanych barwach, chociaż niekoniecznie musi być to kolor czarny. Osoby, które odeszły młodo, często są chowane w stroju mniej zobowiązującym, natomiast pracowników różnych służb rodzina bardzo często decyduje się pochować w mundurze. Nie należy zapominać także o niezbędnych dodatkach, jak krawat czy spinki do mankietów dla mężczyzn, a pasujące do powagi pogrzebu dodatki, na przykład szale czy apaszki dla kobiet.

Kolejnym, koniecznym do rozwiązania problemem, który może pojawić się przed pozostawioną w żałobie rodziną zmarłego jest dopasowanie rozmiaru odzieży pogrzebowej, może bowiem okazać się, iż ubranie, w którym zmarły miał zostać pochowany nie będzie już na niego pasowało, gdyż na skutek choroby znacznie stracił na wadze. Analogiczna sytuacja może mieć miejsce w przypadku odpowiedniego obuwia, ponieważ buty, na skutek opuchlizny stóp zmarłego mogą okazać się zbyt ciasne.

W takim wypadku bliscy mogą skorzystać z drugiego rozwiązania, a mianowicie skorzystać z oferty odzieży, jaką w swoim asortymencie posiada zakład pogrzebowy.

Odzież pogrzebowa oferowana przez zakład pogrzebowy

Każdy zakład pogrzebowy, świadczący profesjonalne i kompleksowe usługi pogrzebowe, posiada w asortymencie bogaty wybór odpowiedniej odzieży pogrzebowej w wielu rozmiarach. Zdecydowanie się na takie rozwiązanie jest korzystne z wielu względów, pozwala pozostawionym w żałobie bliskim skupić się na innych istotnych sprawach związanych z pogrzebem, a także daje im więcej czasu na pogodzenie się z doznaną z powodu śmierci stratą.

W ofercie domu pogrzebowego można znaleźć pogrzebową odzież damską i męską, są tu zatem dostępne garnitury, spodnie, garsonki czy spódnice, a także odpowiednie obuwie, a nawet bielizna oraz niezbędne dodatki. Odzież, jaką zakłady pogrzebowe mogą zaproponować, jest w dobrym gatunku, a w odniesieniu do kroju oraz kolorystyki została dopasowana do powagi pogrzebowej uroczystości. W sytuacji, gdy bliscy nie mogą podjąć decyzji, w czym zmarły powinien zostać pochowany, mogą zdać się na pomoc pracowników zakładu.

Warto skorzystać z takiej pomocy, gdyż personel, zatrudniony w domu pogrzebowym posiada wieloletnie doświadczenie i jest w stanie doradzić, jaki strój będzie odpowiedni dla danej osoby – wystarczy jeśli rodzina w kilku słowach scharakteryzuje gust i upodobania, jakie miała ona za życia. Bywa również tak, iż zakup odzieży w zakładzie pogrzebowym jest jedynym rozwiązaniem, szczególnie w sytuacji, w której pogrzeb ma się odbyć w krótkim czasie i niemożliwe jest dostarczenie ubrań, jakie zmarły pozostawił w swoim domu. 

24H 513 059 721