Główna » Nowe kolumbarium na Cmentarzu Bródnowskim – pochówek z urną w Warszawie

kolumbarium cmentarz brodnowski
fot. Kolumbarium na Cmentarzu Bródnowskim/PAP/Wojciech Olkuśnik

Choć wciąż najczęściej wybieraną formą pochówku w Polsce jest pogrzeb tradycyjny, to można zauważyć – również w stolicy kraju, że pogrzeb z urną staje się normą. W odpowiedzi na takie zapotrzebowanie, na Cmentarzu Bródnowskim w Warszawie, powstało nowe kolumbarium, które mieści 1530 nisz. Istnieje także możliwość, by w przyszłości dobudować, w bliskiej odległości, drugą jego część.

Nowe kolumbarium w Warszawie – Cmentarz Bródnowski

Jeszcze do niedawna pochówek z kremacją był wybierany dość rzadko i w szczególnych przypadkach. Obecnie widać, że trend ten zaczyna się mocno zmieniać – stąd też zapotrzebowanie na nowe miejsca, w których można chować urny. Prawdą jest, że wiele rodzin decyduje się na dochowanie swoich bliskich do już istniejących rodzinnych grobów, ale też widać, że zapotrzebowanie na nowe kolumbaria mocno wzrasta. W nowopowstałym miejscu na Cmentarzu Bródnowskim w Warszawie znajduje się około półtora tysiąca nisz, z kolei w każdej z nich mogą się zmieścić cztery standardowe urny.

Trend świadczący o tym, że pochówek z kremacją wybierany jest coraz częściej, to tak naprawdę tylko jeden z elementów, który zaważył na decyzji o budowie nowego kolumbarium. Inną kwestią jest także brak miejsca na rozbudowę cmentarza i wydzielenie terenu pod kolejne, które mogłyby pomieścić następne nagrobki. Dzięki kolumbarium istnieje możliwość lepszego zagospodarowania terenu. Ważną kwestią jest także fakt, że Cmentarz Bródnowski jest już starą nekropolią, nie ma więc sposobności do tego, żeby wydzielić osobnej części na chowanie urn w ziemi.

Pochówek z kremacją a Kościół Katolicki

Wciąż wiele osób zastanawia się nad tym, jak do tematu pochówku w urnie podchodzi Kościół Katolicki. Tym bardziej, że zdecydowana większość Polaków deklaruje się jako osoby wierzące, właśnie wyznania katolickiego. Warto zatem zauważyć, że jest to jak najbardziej dopuszczalna forma pogrzebu – o ile nie jest podyktowana argumentami sprzecznymi z wiarą chrześcijańską.

Pochówek w urnie a polskie prawo

Zgodnie z polskim prawem, pogrzeb w urnie jest jak najbardziej dopuszczalny oraz legalny. Nie można jednak przechowywać urny w dowolnie wybranym przez siebie miejscu. Prochy mogą być złożone jedynie na cmentarzu komunalnym bądź parafialnym. Nie ma więc możliwości trzymania urny we własnym domu, ogródku, czy też rozsypania prochów w miejscu ważnym dla osoby zmarłej. To rozwiązania, które wiele osób kojarzy z różnego rodzaju filmów czy seriali, jednak należy mieć świadomość tego, że są one niezgodne z polskim prawem.

Pochówek z kremacją w Warszawie

Sam fakt konieczności otwarcia nowego kolumbarium na Cmentarzu Bródnowskim w Warszawie sugeruje, że w ostatnich latach jest to coraz chętniej wybierana forma pochówku. Wiele zakładów pogrzebowych oferuje tego typu usługi w swoim zakresie. Warto jednak zdecydować się na taki, który do organizacji pogrzebu z urną podejdzie w sposób kompleksowy.

Pracownicy Domu Pogrzebowego Elizjum w Warszawie przygotują wszystkie elementy związane z uroczystą ceremonią pożegnania bliskiego. Gwarantujemy pełne wsparcie na każdym etapie przygotowań uroczystości – zarówno związanych z wypełnianiem niezbędnych formalności, wyborem miejsca pochówku czy doprecyzowaniem wszelkich szczegółów dotyczących oprawy ceremonii pogrzebowej

W naszym zakładzie pogrzebowym istnieje możliwość wyboru różnych form pochówku, czyli zarówno tradycyjnej, jak i z kremacją. Jednocześnie nasi pracownicy pomogą rozwiać wszelkie wątpliwości związane z decyzją w tym zakresie i odpowiedzą na wszystkie nurtujące klientów pytania. Ponadto zapewniamy transport ciała, również z zagranicy, jeśli jest taka potrzeba. Jednocześnie gwarantujemy pełne zrozumienie – doskonale zdajemy sobie sprawę z tego, że konieczność pochowania bliskiej osoby jest niezwykle trudnym doświadczeniem, jednym z najtrudniejszych w życiu. Gwarantujemy więc pełne wsparcie w tych niełatwych dla rodziny zmarłego momentach.

 

Źródło: PAP | Autor: PG

https://www.rdc.pl/informacje/na-cmentarzu-brodnowskim-powstalo-kolumbarium-to-norma/

24H 513 059 721