Główna » Napis na szarfie pogrzebowej – co napisać?

Polska tradycja pochówku, zarówno w obrządku religijnym, jaki i świeckim wiąże się ze składaniem wieńców pogrzebowych, a także wiązanek ze specjalnie dobranymi, czarnymi, materiałowymi wstążkami, zwanymi kirem. Ponadto wiązanki i wieńce mogą posiadać szarfy z osobistą dedykacją, będącą hołdem lub ostatnim pożegnaniem osoby zmarłej.

Jaką symbolikę ma napis na szarfie pogrzebowej?

Wiele osób biorących udział w uroczystościach pogrzebowych zastanawia się, jaki napis umieścić na szarfie zdobiącej wiązankę czy wieniec. Ostatnie pożegnanie bywa traumatycznym przeżyciem dla bliskich zmarłego, jak również jego przyjaciół, znajomych i nierzadko dalszych krewnych.

Sposobem na oddanie czci osobie zmarłej może być wykonanie szarf pogrzebowych z odręcznym napisem umieszczonym na ich środku. Chcąc zrozumieć cel umieszczania dedykacji na szarfach pogrzebowych, należy przede wszystkim wziąć pod uwagę znaczenie i symbolikę tego elementu wiązanki bądź wieńca pogrzebowego.

Kwiaty żałobne pomagają wyrazić emocje i uczucia, jakie żywiło się wobec osoby zmarłej. To sposób na jej godne, ostatnie pożegnanie. Napis umieszczony na szarfie jest formą dialogu z własnymi uczuciami, a także okazją do wyrażenia szacunku dla osoby zmarłej. Treść umieszczona na szarfie pogrzebowej powinna wpisywać się w ton uroczystości żałobnej. Wyważenie słów pożegnania ma kluczowe znaczenie, ponieważ napis umieszczony na szarfie pogrzebowej jest widoczny nie tylko w trakcie składania trumny do grobu, ale także przez kilka tygodni od dnia pochówku.

Jaki napis umieścić na szarfie pogrzebowej?

Wiele osób decyduje się na umieszczenie napisu na szarfie pogrzebowej w formie tradycyjnego pożegnania i zaznaczenia relacji, a także stopnia pokrewieństwa, jakie łączyło ją ze zmarłym. W przypadku wieńców pogrzebowych ozdobionych szarfą, które są składane przez pracowników firmy czy stowarzyszenia, napis na szarfie powinien mieć charakter oficjalny. Może to być jedno zdanie pojedyncze. Jest to standardowe pożegnanie osoby zmarłej poprzez wyrażenie myśli w formie pisemnej na szarfie. Ta z kolei umieszczana jest na wieńcu czy wiązance kwiatów, które na grobie składają pracownicy i zarząd firmy, stowarzyszenia bądź fundacji. Na tego typu szarfie pogrzebowej nie umieszcza się nazwisk czy też danych personalnych, zazwyczaj wpisując wyłącznie nazwę konkretnego przedsiębiorstwa lub też placówki, z którą związana była osoba zmarła.

W przypadku składania wieńców i wiązanek pogrzebowych przez osoby blisko związane ze zmarłym, dedykacja na szarfie pogrzebowej może być sentencją, mottem, cytatem, jak również osobistymi słowami pożegnania. Można je wyrazić poprzez wykaligrafowanie na szarfie wyrazów smutku, żalu, tęsknoty, miłości czy pamięci o osobie zmarłej. Umieszczony napis powinien być krótki i treściwy. Można wskazać na adresata dedykacji. Osoba ta może umieścić na szarfie swoje personalia.

Jak wygląda napis na szarfie zdobiącej wieniec lub wiązankę pogrzebową?

Podjęcie decyzji o umieszczeniu napisu na szarfie pogrzebowej powinno być poprzedzone zadbaniem o kilka podstawowych szczegółów, mających kluczowe znaczenie. Dołączona do wieńca pogrzebowego lub wiązanki szarfa składa się z dwóch ramion o porównywalnej długości.

Pierwsza wstęga zawiera skierowaną sentencję do osoby zmarłej, wskazując na relacje pomiędzy nią a osobą składającą kwiaty. Może ona podkreślać pokrewieństwo bądź uczucie, którym darzy się zmarłego. Drugie ramię wstęgi to miejsce na podpis osoby lub osób składających kwiaty.

W polskich studiach florystycznych i kwiaciarniach praktykuje się ręczne wypisywanie szarf pogrzebowych przy pomocy niezmywalnego flamastra w kolorze czarnym. Równomiernie rozłożone litery powinny prezentować się estetycznie i być czytelne, nawet z większej odległości. Duże znaczenie ma także rozmiar czcionki. Litery powinny idealnie mieścić się na każdym ramieniu szarfy pogrzebowej. Nie mogą być zbyt małe, ponieważ nie będą prezentować się elegancko na tle rozłożystego wieńca pogrzebowego czy wiązanki złożonej na grobie osoby zmarłej.

Napis na szarfie pogrzebowej to spersonalizowana dedykacja, która może być wyrazem tęsknoty, miłości, a także szacunku i żalu po stracie krewnego, przyjaciela czy znajomego. Estetycznie wykaligrafowane litery muszą dobrze komponować się z szarfą, będąc jej dodatkową ozdobą.

24H 513 059 721