Główna » Mowa pogrzebowa – jak ją skonstruować i co powinno się w niej znaleźć?

przygotowanie mowy pogrzebowej

Słowa, które wybrzmiewają w czasie ostatniego pożegnania, nie przychodzą z łatwością. Ostatnie pożegnanie to trudny moment, nie każdy potrafi też odpowiednio ubrać myśli w słowa i przekazać je innym, przed większym gronem. Mowa pogrzebowa to wyjątkowy rodzaj wystąpienia publicznego, do którego też należy się odpowiednio przygotować. Warto wziąć pod uwagę kilka elementów, o których należy pamiętać w czasie jej konstruowania.

Kto może wygłosić mowę pogrzebową?

Już samo przemawianie do wielu osób potrafi przysporzyć sporo problemów. Nie każdy dobrze się czuje w takiej sytuacji. A fakt, że wiąże się to z pożegnaniem bliskiej osoby sprawia, że staje się to jeszcze trudniejszym przedsięwzięciem do wykonania. Istnieją jednak osoby, które wychodzą z założenia, że same najlepiej będą w stanie opowiedzieć o swoich bliskich, przedstawić istotne i ciepłe wspomnienia z nimi związane i odpowiednio zwrócić się do zebranych gości. Jak najbardziej, można zrobić to we własnym zakresie. Jeżeli jednak rodzina osoby zmarłej nie czuje się na siłach, nie musi decydować się na wygłaszanie mowy pogrzebowej. Może się tym zająć mistrz ceremonii pogrzebowej, czyli osoba, która zajmuje się tym profesjonalnie i ma ku temu wszelkie predyspozycje. Jest zatem przygotowana do wystąpień przed publicznością, potrafi także odpowiednio dobrać słowa, adekwatnie do sytuacji. 

Istnieje także możliwość skorzystania z gotowych wzorów mowy pogrzebowej, jak i dostosowania jej indywidualnie, według życzenia rodziny osoby zmarłej. Mistrz ceremonii uprzednio zbierze wszystkie informacje, które powinny się w niej zawrzeć i przedstawi je w odpowiedni sposób podczas całej uroczystości.

Co zawrzeć w mowie pogrzebowej?

Tak naprawdę nie trzeba bazować na jednym, ściśle ustalonym schemacie mowy pogrzebowej. Z racji tego, że w zdecydowanej większości przypadków jest ona bardzo spersonalizowana, pod kątem życzeń rodziny osoby zmarłej, można powiedzieć, że każda z nich jest unikatowa i wyjątkowa. Ponadto to, co należy zawrzeć w mowie pogrzebowej, zależy w stu procentach od bliskich zmarłego. 

Niektóre osoby decydują się na kilka słów w poważnym tonie, z zachowaniem elegancji i szyku. Bywają i tacy, którzy chcą przedstawić zebranym gościom kilka anegdot związanych z życiem osoby zmarłej – tak, by wszyscy zapamiętali ją jako człowieka pogodnego i radosnego. Nie ma jednego rozwiązania w tej kwestii, a każde z nich jest dobre – bo jest zgodne z wolą rodziny zmarłego. 

Zdarza się również, że bliscy osoby zmarłej nie mają żadnego pomysłu na to, jak powinna wyglądać mowa pogrzebowa. To także zupełnie normalne, nie każdy jest w stanie poradzić sobie z emocjami i silnymi uczuciami, które temu towarzyszą. Wtedy właśnie z pomocą przychodzi mistrz ceremonii pogrzebowej, który nie tylko wie, jak wygłosić mowę przed innymi, ale także o co zapytać, by otrzymać wszystkie niezbędne informacje. Poza podstawowymi wiadomościami, związanymi z życiem i codziennym funkcjonowaniem, a także z rodziną osoby zmarłej, wypyta o wyjątkowe osiągnięcia zmarłego, co najbardziej lubił. Istnieje możliwość dodatkowego upiększenia oprawy takiej ceremonii przez zdjęcia osoby zmarłej, puszczenie w tle jej ulubionej piosenki, czy dodania cytatu, który prowadził ją przez całe jej życie.

Profesjonalna pomoc – dobry zakład pogrzebowy

W tych trudnych momentach, z jakimi wiąże się pożegnanie bliskiej osoby, nieocenionym wsparciem może być dobra współpraca z pracownikami naszego zakładu pogrzebowego. Doskonale wiemy, o czym należy pamiętać, a także na co trzeba zwrócić uwagę w trakcie przygotowania do ceremonii pogrzebowej. Pomagamy również przy wypełnianiu wszystkich niezbędnych formalności z tym związanych. Podpowiadamy klientom, jakie elementy oprawy pogrzebu można zawrzeć w uroczystości, rozwiewamy też wszelkie wątpliwości związane z wyborem formy pochówku. To wszystko z zachowaniem dużego poziomu empatii i zrozumienia – pracownicy naszego domu pogrzebowego wiedzą bowiem, że dla bliskich osoby zmarłej to jedne z najtrudniejszych momentów w życiu.

24H 513 059 721