Główna » Kwiaty, wieńce, stroiki – na co zwracać uwagę w przypadku oprawy uroczystości pogrzebowych?

wience pogrzebowe 37

Elegancka oprawa uroczystości pogrzebowej obejmuje między innymi dobór odpowiednich kwiatów. Są one symbolicznym gestem pożegnania osoby zmarłej, który towarzyszy uroczystościom pogrzebowym nie tylko w Polsce, ale również w wielu krajach Europy i świata.

Jak dobrać florystyczną oprawę uroczystości pogrzebowych?

Wybór kwiatów, wieńców i stroików na uroczystości pogrzebowe może nastręczać pewnych trudności osobom, które po raz pierwszy są zmuszone do organizowania ceremonii pochówku zmarłego członka rodziny. Ogólną zasadą, która powinna przyświecać tym działaniom, jest wybór wyłącznie kwiatów ciętych. Symbolizują one piękno, jak również kruchość i nietrwałość ludzkiego życia. Poprzez udekorowanie trumny wieńcami ze świeżych kwiatów lub wiązankami można okazać zmarłemu swój szacunek oraz miłość, a także wyrazić żal, ból i tęsknotę towarzyszącą najbliższym członkom rodziny osoby zmarłej. 

Ostatnie pożegnanie jest okazją, aby wyrazić swoje uczucia poprzez przygotowanie odpowiedniej oprawy uroczystości pogrzebowej, na którą składają się również wieńce lub stroiki. Oprawa florystyczna ceremonii pogrzebowej wymaga wybrania kompozycji przeznaczonych na uroczystość ostatniego pożegnania osoby zmarłej. Do najpopularniejszych kompozycji kwiatowych dedykowanych uroczystościom pogrzebowym zaliczają się wieńce żałobne, stroiki na trumnę, jak również różnej wielkości wiązanki i stroiki urnowe. Te ostatnie kompozycje florystyczne są popularne z uwagi na coraz częściej spotykaną organizację pogrzebu, z którą wiąże się spopielenie ciała osoby zmarłej.

Rodzaje kompozycji kwiatowych, które można wykorzystać jako oprawę florystyczną pogrzebu

Florystyczna oprawa uroczystości pogrzebowej wymaga, aby wykorzystać wyłącznie wiązanki na ostatnie pożegnanie, stroiki lub wieńce składające się z żywych kwiatów w jednym lub dwóch kolorach. Można także zdecydować się na kompozycje nowoczesne, w których dominuje połączenie eleganckich, wysublimowanych dodatków w postaci gipiury czy popularnej gipsówki z kaliami, liliami bądź anturium. 

Wieńce pogrzebowe albo stroiki urnowe mogą mieć kształt okręgu lub też konstrukcję złożoną z dwóch dominujących elementów ozdobnych efektownie połączonych z kwiatami. Stroiki, wieńce i wiązanki pogrzebowe na życzenie najbliższej rodziny osoby zmarłej mogą być przyozdobione szarfami z osobistą dedykacją, jak również czarnymi wstęgami wkomponowanymi pomiędzy wybrane gatunki roślin. 

Oprawa pochówku wymaga zastosowania najwyższej jakości roślin, które na długo zachowają estetyczny wygląd. Kwiaty pogrzebowe są dobierane pod względem wielkości. Nie powinny posiadać żadnych widocznych uszkodzeń zarówno na liściach, jak i płatkach. Dzięki temu prezentują się elegancko, będąc ozdobą wieńca pogrzebowego lub też stroika urnowego.

Jakie gatunki kwiatów występują w kompozycjach florystycznych przeznaczonych na uroczystości pogrzebowe?

Zróżnicowany wybór kwiatów pogrzebowych pozwala na stworzenie stonowanych i eleganckich kompozycji florystycznych. Duże znaczenie ma odpowiednie przybranie oraz gatunek kwiatów. Z reguły na uroczystości pogrzebowe wybierane są róże, goździki, a także kalie oraz lilie. Duże wieńce pogrzebowe mogą zawierać anturium. To gatunek kwiatów, który dobrze komponuje się z elementami ozdobnymi, tworząc piękną wiązankę pogrzebową

Do stworzenia okazałych wieńców żałobnych wykorzystuje się konstrukcję, która stabilizuje kompozycje florystyczne i utrzymuje kwiaty oraz dekoracje we właściwym miejscu. Stworzenie odpowiedniej oprawy florystycznej na uroczystości pogrzebowe może obejmować także wykorzystanie popularnych półwieńców żałobnych. To znacznie skromniejsza wersja tradycyjnych wieńców pogrzebowych. Tę kompozycję kwiatową poleca się najbliższym członkom rodziny osoby zmarłej. 

Półwieńce pogrzebowe mają kształt półokręgu i są wykonywane z różnego rodzaju kwiatów, a także roślin zielonych. Do uroczystej oprawy pogrzebu wykorzystuje się także kwiaty sezonowe. Mogą to być białe margaretki czy gerbery, połączone z żółtymi goździkami, jak również kompozycje składające się z fioletowych irysów, będących symbolem smutku i tęsknoty, w połączeniu z różami w kolorze karmelowym, żółtym bądź białym.

Elegancka oprawa uroczystości pogrzebowej obejmuje między innymi wybór wieńców, stroików lub wiązanek składających się z dobranych do okazji kwiatów. Wszystkie rośliny wykorzystane do stworzenia kompozycji florystycznej powinny nawiązywać do symboliki ostatniego pożegnania.

24H 513 059 721