Główna » Kosmetyka pośmiertna – czyli czym jest tanatokosmetyka?

calodobowy przewoz zmarlych

Pośmiertna toaleta, określana także mianem tanatokosmetyki, obejmuje przygotowanie ciała zmarłego do wystawienia na widok publiczny w kaplicy cmentarnej lub domu pogrzebowym. Rozwój tanatokosmetyki zaowocował powstaniem wielu metod, mających na celu przygotowanie ciała zmarłego do obrzędów pogrzebowych, również gdy osoba zmarła w wyniku nieszczęśliwego wypadku, stała się ofiarą zabójstwa lub doznała dużych i widocznych uszkodzeń ciała.

Czym jest tanatokosmetyka?

Tanatokosmetyka to termin wywodzący się od imienia Tanatosa, greckiego boga śmierci. Obejmuje on zasady postępowania z osobami zmarłymi, czyli ich przygotowanie do pochówku. Tanatokosmetykę regulują przepisy prawne, między innymi Ustawa o cmentarzach i chowaniu zmarłych z dnia 31 stycznia 1959 roku i późniejsze akty prawne, między innymi liczne rozporządzenia Ministra Zdrowia.

Kosmetyka pośmiertna, czyli inaczej toaleta pośmiertna to profesja, którą zajmują się nekrowizażyści, a także balsamiści. To osoby doświadczone w tym zawodzie, posiadające niezbędną wiedzę merytoryczną, jak również odpowiednie przygotowanie. Tanatokosmetyka wymaga posiadania wiedzy z zakresu chemii, a także sposobu działania niektórych substancji i związków na ciało osoby zmarłej.

Balsamista lub nekrowizażysta to osoba zajmująca się tanatokosmetyką, która na co dzień obcuje z osobami zmarłymi. Jej zadaniem jest przygotowanie ciała do pochówku, tj. wykonanie makijażu pośmiertnego lub podjęcie się rekonstrukcji, w przypadku poważnego uszkodzenia ciała, będącego główną przeszkodą w jego wystawieniu na widok publiczny.

Zabiegi pielęgnacyjne stosowane post-mortem

Nowoczesna tanatokosmetyka, czyli toaleta pośmiertna to zabiegi pielęgnacyjne stosowane post-mortem w celu poprawienia wyglądu zmarłej osoby. Obejmują one szereg różnego typu działań, których ostatecznym rezultatem jest przygotowanie ciała do wystawienia na widok publiczny.

Osoba zajmująca się tanatokosmetyką przed przystąpieniem do jakichkolwiek działań, bardzo dokładnie ocenia wygląd i stan zwłok. Przede wszystkim zapoznaje się z kartą zgonu sprawdzając, jakie choroby towarzyszyły osobie zmarłej, a także jaki rodzaj śmierci poniosła.

Tanatokosmetyka rozpoczyna się od dezynfekcji ciała. Zastosowane preparaty umożliwiają dokładne oczyszczenie włosów, skóry głowy, jak również całego ciała z resztek związków chemicznych, płynów ustrojowych czy innych substancji, znajdujących się na skórze osoby zmarłej. Tanatokosmetyka obejmuje także zastosowanie płynów odkażająco-konserwujących, które mogą przywrócić prawidłowy wygląd skóry, szczególnie gdy osoba zmarła w wyniku powikłań po wieloletniej chorobie, czy posiada widoczne plamy opadowe.

Makijaż pośmiertny – przygotowanie ciała zmarłego do wystawienia na widok publiczny

Dezynfekcja ciała to jedna z wielu metod stosowanych w tanatokosmetyce. Kolejnym krokiem może być golenie i strzyżenie osoby zmarłej, co ma szczególne znaczenie w przypadku mężczyzn, jak również oczyszczenie i obcięcie paznokci u dłoni. Rodzina zmarłego może zażyczyć sobie także pokrycie paznokci kolorową emalią, co jest praktykowane u kobiet, które wcześniej stosowały manicure w celu upiększenia swoich dłoni.

Osoba zajmująca się tanatokosmetyką stosuje także specjalnie dobrane preparaty chemiczne i kosmetyki, które znacznie różnią się od tych, używanych do pielęgnacji ciała osoby żyjącej. Jeśli zachodzi taka potrzeba, dokonuje się rekonstrukcji utraconych części ciała. Dynamiczny rozwój tanatokosmetyki umożliwia swobodne odtworzenie uszu, oczu, nosa, ubytków tkanki, skóry. Można je zrekompensować poprzez zastosowanie medycznego silikonu, z którego wykonuje się nawet odlewy dłoni bądź fantomy udające kończyny.

Tanatokosmetyka obejmuje także kształtowanie fryzury i jej utrwalenie, dzięki czemu osoba zmarła posiada odpowiednio ułożone włosy. Nierzadko w ten sposób kamufluje się blizny czy pozostałości po przeprowadzonej sekcji zwłok. Na koniec można zastosować makijaż pośmiertny, co jest praktykowane szczególnie u zmarłych przedstawicielek płci żeńskiej, choć nierzadko makijaż pośmiertny stosuje się także u mężczyzn, mających widoczne uszkodzenia lub obrażenia na twarzy.

Tanatokosmetyka obejmuje dokładne przygotowanie ciała do pochówku i możliwość wystawienia na widok publiczny. Wykonywane zabiegi pielęgnacyjne, jak również upiększające, mają za zadanie zamaskować zmiany pośmiertne w postaci sińców, plam opadowych, jak również widocznych uszkodzeń naskórka, czy całego ciała. 

Facebook
Instagram
Tik Tok
24H 513 059 721