Główna » Karawan pogrzebowy, jak powinien wyglądać i jak być przystosowany

Transport ciala miedzynarodowy

Transportem zwłok w Polsce zajmują się firmy, które mają na to specjalne pozwolenie, a więc zazwyczaj zakłady pogrzebowe, a także niektóre firmy transportowe. Wszelkie kwestie związane z takim transportem, a także procedurę wydawania odpowiednich zaświadczeń, wymagania sanitarne oraz techniczne, określa Rozporządzenie Ministerstwa Zdrowia z 2007 roku.

Jakie wymagania musi spełniać pojazd przeznaczony do transportu zwłok?

W Rozporządzeniu określono między innymi wymagania, jakie bezwzględnie musi spełniać pojazd, którym przewożone są zwłoki. Taki samochód powinien posiadać odpowiednie oznaczenie, które pozwala na jego identyfikację. Ponadto wewnątrz pojazdu kabina kierowcy musi być odizolowana od części, w której umieszczana jest trumna ze zwłokami, a podłoga wewnątrz auta musi być wykonana z materiału, który pozwala na jej mycie oraz odkażanie.
Środek transportu musi być ponadto wyposażony w odpowiednie środki dezynfekcyjne (wirusobójcze, bakteriobójcze oraz grzybobójcze). Z kolei trumna ze zwłokami musi zostać tak umieszczona oraz przymocowana, aby podczas jazdy niemożliwe było jej przesunięcie czy uszkodzenie. W samochodzie przeznaczonym do przewożenia zwłok nie mogą znajdować się siedziska dla pasażerów. Jedynym miejscem, gdzie może podróżować pasażer jest odizolowana kabina kierowcy.
Tego rodzaju pojazd nie może być myty w dowolnie wybranym miejscu, ani tym bardziej w miejscu przypadkowym czy prowizorycznym. Istotne jest także, iż samochód przeznaczony do transportu zwłok musi być zarejestrowany jako pojazd specjalny.

 

Karawan pogrzebowy służy tylko i wyłącznie do transportu zwłok. Ważne są w tym wypadku nie tylko przepisy, ale również szacunek dla zmarłych, dlatego tego rodzaju pojazdami nie może i nie powinno być przewożone nic innego.

Warto nadmienić także, iż urna z prochami zmarłego nie wymaga organizowania specjalnego środka transportu. Jedynym wymogiem jest w tym wypadku szczególne poszanowanie oraz zgodność z zasadami etyki, a także dysponowanie odpowiednimi dokumentami, do jakich zalicza się akt zgonu.

Karawan pogrzebowy – jaki wybrać?

Często osoba zmarła za życia pozostawia dyspozycje dotyczące organizacji pogrzebu, a także karawanu, jakim mają być przewiezione jej zwłoki. Jeśli jednak tego nie uczyni, bliscy stają przed niełatwym wyborem, ponieważ karawanami mogą być auta różnych marek. Zazwyczaj są to czarne samochody, z odpowiednio dostosowanym do transportu trumien tyłem, czasami nawet busy, w których, oprócz trumny ze zwłokami przewieźć można również wieńce oraz wiązanki. Istotne jest, by karawan ten prezentował się odpowiednio, a także podkreślał rangę uroczystości.

Niezwykle eleganckim pojazdem specjalnym, jest dwuosobowy karawan marki Mercedes klasy E, w najnowszej stylistycznej wersji, który dołączył do grona naszej floty. Jest to przykuwający wzrok i uwagę karawan, który z pewnością uszlachetni każdą pogrzebową uroczystość. Mercedes w wersji karawanu ma specjalnie dostosowany tył, co pozwala na bezpieczne umieszczenie w nim trumny z ciałem. Auto ma blisko 6 metrów długości, a specjalnie podświetlone miejsce do przewozu trumny czy urny z prochami zmarłego, dodaje całej ceremonii pogrzebowej powagi i elegancji. Pojazd spełnia również wszelkie wymogi dotyczące transportu zwłok.

Karawany nie zawsze są czarne, zakłady pogrzebowe oferują także pojazdy specjalne w odcieniu srebrnym i białym, które są zazwyczaj wykorzystywane do przewozu ciał dzieci. Zainteresowaniem cieszą się również tradycyjne konne karawany, które zapewniają takie same warunki przewozu, jak pojazdy silnikowe, jednak prezentują się efektownie i nietuzinkowo.

Wynajęcie karawanu

Usługa wynajęcia karawanów jest świadczona przez zakłady pogrzebowe, oferują ją również niektóre firmy przewozowe. Cena transportu zwłok zależy od trasy przewozu oraz od rodzaju karawanu. W przypadku korzystania z usług zakładu pogrzebowego można liczyć jednak na profesjonalną obsługę przewozu ciała bliskiej osoby, przejęcie i zaopiekowanie się trumną ze zwłokami, a także zajęcie się wszystkimi formalnościami, pozwoleniami i innymi przepisami, które są wymagane, aby przetransportować ciało zmarłego w możliwie najkrótszym czasie.

 

24H 513 059 721