Główna » Jak zorganizować godny pogrzeb

Jak zorganizować godny pogrzeb

Śmierć Bliskiej Osoby to bardzo ciężki i bolesny moment. W smutku i żałobie trzeba zebrać w sobie na tyle sił, aby zorganizować ceremonię pogrzebową. Co zrobić, aby odpowiednio uczcić Zmarłego i jak przygotować uroczysty pochówek?

Organizacja pogrzebu – zadanie, w którym mogą pomóc specjaliści

Samodzielna organizacja pogrzebu wcale nie jest łatwa. Pozostając w żałobie, trzeba pamiętać o bardzo wielu sprawach związanych z organizacją całej ceremonii pogrzebowej, która powinna odpowiednio uczcić i uhonorować życie Zmarłego. Do tego wszystkie formalności, jakich należy dopilnować, wcale nie ułatwiają zadania. Chcemy podpowiedzieć o co zadbać, o czym pamiętać i na co rzeczywiście warto wydać pieniądze w związku z organizacją pogrzebu. Dodatkowo, warto zwrócić się do sprawdzonego zakładu pogrzebowego, w którym pracownicy podpowiedzą, co należy załatwić, co kupić oraz o jakie elementy warto uzupełnić ceremonię pogrzebową.

O czym należy pamiętać organizując pogrzeb?

Niezależnie od tego, czy organizujemy pogrzeb w obrządku religijnym czy też ceremonię świecką, istnieją pewne kwestie, o których w żadnym razie nie można zapomnieć. Należą do nich przede wszystkim transport zwłok czy zakup trumny. Jednak to nie wszystko.

Transport zwłok

Transport zwłok to pierwsza ważna kwestia, z którą musi uporać się rodzina bezpośrednio po śmierci Bliskiego. Oczywiste jest, że nie można tego zrobić na własną rękę. Już na tym etapie należy znaleźć godny zaufania zakład pogrzebowy i zlecić mu to zadanie. Po zwłoki zostaje wysłany specjalnie dostosowany do ich transportu samochód, który następnie przewozi je do chłodni. Tak Ciało Zmarłego oczekuje aż do momentu pogrzebu. Przechowanie zwłok w chłodni jest niezbędne, aby spowolnić proces rozkładu ciała. W zależności od charakteru śmierci lub też potrzeb rodziny, można także zlecić transport do zakładu medycyny sądowej, prosektorium, krematorium, domu pogrzebowego, kaplicy, kościoła lub na cmentarz.

Zakup trumny lub urny

Jest to wydatek absolutnie niezbędny. W trumnie lub w urnie (jeśli Ciało będzie poddawane kremacji) będzie ono spoczywać w grobie. Wybór trumien jest niebywale szeroki. Można wybrać dość tanie modele, które jednak są bardzo proste lub też zdecydować się na droższe, ładniejsze, solidniejsze i znacznie bardziej ozdobne trumny. Tutaj ograniczeniem jest jedynie cena i upodobania Rodziny Zmarłego. Najbardziej poszukiwane są trumny wykonane z różnych gatunków drewna, w tym szczególnie dębu, ale i topoli, buku czy olchy. Zainteresowanie także budzą eleganckie trumny jesionowe.

Podobnie wybór urn jest ogromny, a ich wybór dostosowany jest od gustu Rodziny Zmarłego. Tu występuje znacznie większy wybór w zakresie materiału, z którego tworzone są poszczególne modele. W ofercie naszego zakładu pogrzebowego znajdą Państwo klasyczne urny kamienne z onyksu i marmuru, urny ze szkła hartowanego. Dużym uznaniem cieszą się także urny kompozytowe dostępne w szerokiej gamie barw i kształtów. Proponujemy także urny metalowe, w tym mosiężne, aluminiowe i wykonane ze stali nierdzewnej. Wśród dostępnych modeli znaleźć można też drewniane zaprojektowane w stylu klasycznym, minimalistycznym, jak i bogato zdobione.  

Tanato-kosmetologia

Nie często o tym słyszymy, dopóki nie staniemy przed wyzwaniem zorganizowania pogrzebu. Warto wiedzieć, że Ciało Zmarłego, przed uroczystościami pogrzebowymi, jest poddawane zabiegom, które wchodzą w zakres tanato-kosmetologii. Jest to niezbędny element przygotowań pogrzebowych, jeśli planujemy organizację pogrzebu przy tak zwanej „otwartej trumnie”. W ramach podstawowych zabiegów przygotowujących do pochówku wykonuje się odpowiednie przygotowanie twarzy Zmarłego oraz takie czynności, jak mycie, zabezpieczenie Ciała, golenie, obcinanie włosów, paznokci i ubranie.

Inne ważne kwestie związane z organizacją pogrzebu

Ponadto, warto zatroszczyć się o zamówienie wieńców pogrzebowych. Taki element pozwoli dostojnie i godnie uczcić pamięć Zmarłego. Dodatkowo, na życzenie rodziny, można również zapewnić uroczystości odpowiednią oprawę muzyczną. Najczęściej i najchętniej widzianymi w tej sytuacji instrumentami są trąbka lub skrzypce, choć zdarzają się także organy oraz okolicznościowe pieśni wykonane przez profesjonalistów. Jest to ładny i elegancki element, który również doda godności i dostojności całej uroczystości pogrzebowej. Rodzina może zlecić zakładowi pogrzebowemu również dopilnowanie takich elementów, jak na przykład wystrój kościoła czy kaplicy. Niektórzy decydują także na wynajęcie fotografa, który uwieczni całą ceremonię. Ważne jest, że pomoc zakładu pogrzebowego w procesie organizacji pogrzebu jest bardzo cenna i pozwala rodzinie w spokoju i skupieniu przeżywać żałobę po śmierci bliskiej osoby.

24H 513 059 721