Główna » Jak wygląda nowoczesne spopielenie zwłok?

Jak wygląda nowoczesne spopielenie zwłok?

Choć w Polsce do kremacji zwłok nadal podchodzi się z odrobiną dystansu, zwolenników tej metody pochówku przybywa z roku na rok. Dziś w naszym kraju działa już ponad 50 spopielarni, a łatwy dostęp do tej usługi w połączeniu z relatywnie niższym kosztem pogrzebowych przekonuje coraz więcej osób. Zastanawiasz się, w jaki sposób przebiega proces spopielenia zwłok, a co za tym idzie – uroczystość pożegnania bliskiego zmarłego? Oto najważniejsze informacje.

Jeśli rodzina zmarłego zdecyduje się na spopielenie zwłok, pogrzeb osoby, która odeszła, odbywa się nieco inaczej niż w przypadku, gdy zostanie wybrana tradycyjna metoda pochówku. Pierwsze etapy przygotowań są takie same – rodzina odpowiedzialna za zorganizowanie pogrzebu z kremacją musi uzyskać od lekarza kartę zgonu, a na jej podstawie Urząd Stanu Cywilnego wydaje akt zgonu. Dokument ten następnie musi być dostarczony do biura zakładu pogrzebowego. Jednocześnie rodzina zmarłego, na której spoczywa obowiązek zorganizowania pochówku, jest zobowiązana powiadomić zakład o tym, że zdecydowała się na kremację. W takim przypadku wymagane jest także podpisanie stosownego zezwolenia na wykonanie kremacji.

A co dzieje się dalej?

jak odbywają się uroczystości pogrzebowe?

W dalszym ciągu organizacji ostatniego pożegnania zatrudnieni w domu pogrzebowym Elizjum pracownicy ustalają z rodziną zmarłego szczegóły ceremonii pogrzebowej, dopasowując poszczególne elementy uroczystości do jej charakteru. Osoby zdecydowane na pogrzeb urnowy krewnego lub członka najbliższej rodziny, odbywający się w obrządku religijnym, mogą mieć pewność, że dołożymy wszelkich starań, aby pochówek urnowy odbył się zgodnie ze wszelkimi zasadami obowiązującymi w ceremonii pogrzebu katolickiego.

Zasadniczo, przyjmowane są dwie formy organizacji pogrzebu urnowego:

  • Pierwszą z nich są uroczystości, które odbywają się już po kremacji. W takim przypadku spopielenie zwłok przed uroczystościami pogrzebowymi. W przypadku pogrzebów wyznaniowych pogrzeb urnowy obejmuje mszę świętą lub nabożeństwo, a także odprowadzenie urny do grobu lub kolumbarium. Wszystkie ceremonie odbywają się już przy urnie.
  • Druga forma pogrzebu kremacyjnego, którą również można zlecić naszemu domowi pogrzebowemu, obejmuje organizację mszy pogrzebowej, która odbywa się przed spopieleniem zwłok. Wówczas prochy trafiające do urny są jedynie odprowadzane na miejsce ostatniego spoczynku, gdzie odbywają się ostatnie uroczystości pogrzebowe z towarzyszeniem osoby duchownej. W przypadku ceremonii świeckich większość uroczystości z towarzyszeniem Mistrza Ceremonii Pogrzebowej ma miejsce w obecności urny.

Należy przy tym podkreślić, że spopielenie zwłok jest dozwolone przy pochówkach katolickich już od lat 60-tych XX wieku i jest praktykowane w wielu krajach chrześcijańskich.

Z usługi kremacji zwłok w Warszawie można skorzystać, m.in. sięgając po usługi Zakładu Pogrzebowego Elizjum. To tańsze, a zarazem bardziej ekologiczne rozwiązanie po śmierci bliskiego, którego nie należy się obawiać.

24H 513 059 721