Główna » Jak wygląda nowoczesna kremacja zwłok?

Jak wygląda nowoczesna kremacja zwłok?

Choć w Polsce do kremacji zwłok nadal podchodzi się z odrobiną dystansu, zwolenników tej metody pochówku przybywa z roku na rok. Dziś w naszym kraju działa już ponad 50 spopielarni, a łatwy dostęp do tej usługi w połączeniu z relatywnie niższym kosztem pogrzebowych przekonuje coraz więcej osób. Zastanawiasz się, w jaki sposób przebiega proces spopielenia zwłok, a co za tym idzie – uroczystość pożegnania bliskiego zmarłego? Oto najważniejsze informacje.

Jeśli rodzina zmarłego zdecyduje się na kremację zwłok, pogrzeb osoby, która odeszła, odbywa się nieco inaczej niż w przypadku, gdy zostanie wybrana tradycyjna metoda pochówku. Pierwsze etapy przygotowań są takie same – rodzina odpowiedzialna za zorganizowanie pogrzebu z kremacją musi uzyskać od lekarza kartę zgonu, a na jej podstawie Urząd Stanu Cywilnego wydaje akt zgonu. Dokument ten następnie musi być dostarczony do biura zakładu pogrzebowego. Jednocześnie rodzina zmarłego, na której spoczywa obowiązek zorganizowania pochówku, jest zobowiązana powiadomić zakład o tym, że zdecydowała się na kremację. W takim przypadku wymagane jest także podpisanie stosownego zezwolenia na wykonanie kremacji.

A co dzieje się dalej?

Kremacja zwłok: jak odbywają się uroczystości pogrzebowe?

W dalszym ciągu organizacji ostatniego pożegnania zatrudnieni w domu pogrzebowym Elizjum pracownicy ustalają z rodziną zmarłego szczegóły ceremonii pogrzebowej, dopasowując poszczególne elementy uroczystości do jej charakteru. Osoby zdecydowane na pochówek z kremacją krewnego lub członka najbliższej rodziny, odbywający się w obrządku religijnym, mogą mieć pewność, że dołożymy wszelkich starań, aby pochówek urnowy odbył się zgodnie ze wszelkimi zasadami obowiązującymi w ceremonii pogrzebu katolickiego.

Zasadniczo, przyjmowane są dwie formy organizacji pogrzebu z kremacją:

  • Pierwszą z nich są uroczystości, które odbywają się już po kremacji. W takim przypadku spopielenie zwłok przed uroczystościami pogrzebowymi. W przypadku pogrzebów wyznaniowych pogrzeb z kremacją obejmuje mszę świętą lub nabożeństwo, a także odprowadzenie urny do grobu lub kolumbarium. Wszystkie ceremonie odbywają się już przy urnie kremacyjnej.
  • Druga forma pogrzebu z kremacją, którą również można zlecić naszemu domowi pogrzebowemu, obejmuje organizację mszy pogrzebowej, która odbywa się przed spopieleniem zwłok. Wówczas prochy trafiające do urny kremacyjnej są jedynie odprowadzane na miejsce ostatniego spoczynku, gdzie odbywają się ostatnie uroczystości pogrzebowe z towarzyszeniem osoby duchownej. W przypadku ceremonii świeckich większość uroczystości, z towarzyszeniem Mistrza Ceremonii Pogrzebowej, ma miejsce w obecności urny.

Należy przy tym podkreślić, że spopielenie zwłok jest dozwolone przy pochówkach katolickich już od lat 60-tych XX wieku i jest praktykowane w wielu krajach chrześcijańskich.

Kremacja krok po kroku

Nowoczesna kremacja zwłok przebiega w niezwykle profesjonalny sposób, a przed wszystkim z absolutnym poszanowaniem dla osoby zmarłej.

  • Kremacja zwłok odbywa się w drewnianej lub kartonowej trumnie, pozbawionej metalowych okuć i innych ozdób.
  • Ciało zmarłego poddawane jest działaniu wysokiej temperatury – do 1200 stopni Celsjusza – w specjalnych nowoczesnych piecach kremacyjnych
  • Ogólnie przyjęty czas spopielenia wynosi do 3 godzin.
  • Po zakończeniu procesu prochy wyjmowane są z pieca, a następnie chłodzone, po czym przechodzą przez specjalne urządzenie zwane klemulatorem.
  • Kolejny krok to ich przełożenie do specjalnego worka foliowego i zamknięcie go.
  • W takiej postaci prochy trafiają do wybranej przez bliskich urny – może być wykonana np. z mosiądzu czy też kamienia. Do urny mogą trafić również niewielkie, osobiste przedmioty zmarłego, np. jego zegarek, różaniec czy inne akcesoria. Urna jest szczelnie zamykana i po zamknięciu nie można jej już otworzyć, zatem o ewentualnym odsypaniu części prochów do relikwiarza koniecznie trzeba poinformować wcześniej.
  • Tak przygotowana urna jest przewieziona przez zakład pogrzebowy w dniu pogrzebu we wskazane przez rodzinę miejsce mszy bądź pochówku

Pamiętaj, że urna z prochami może trafić zarówno do tradycyjnego grobu, jego mniejszej wersji, jak i do eleganckiego kolumbarium, a więc swoistej ściany pamięci, która znajduje się najczęściej na tradycyjnym cmentarzu.

Z usługi kremacji zwłok w Warszawie można skorzystać, m.in. sięgając po usługi Zakładu Pogrzebowego Elizjum. To tańsze, a zarazem bardziej ekologiczne rozwiązanie po śmierci bliskiego, którego nie należy się obawiać.

24H 513 059 721