Główna » Jak ubrać się na pogrzeb?

utrata bliskiej osoby

Podniosła, a zarazem smutna uroczystość, jaką jest pogrzeb wymaga odpowiedniej oprawy. Dotyczy to również ubrania, jakie należy założyć na tę okazję. Jak ubrać się na pogrzeb? Strój na pogrzeb powinien być zgodny z obowiązującymi zasadami dotyczącymi tego typu uroczystości. Ubranie na pogrzebie powinno być skromne, schludne i utrzymane w ciemnych, stonowanych barwach, najlepiej w czerni.

Jaki wybrać strój na pogrzeb?

W polskiej tradycji ostatnie pożegnanie jest jednym z najtrudniejszych momentów, ponieważ jest to chwila zadumy, smutku i refleksji nad kruchością ludzkiego życia. To także czas żalu i rozpaczy bliskich osób żegnających zmarłego członka rodziny, przyjaciela lub znajomego. Pełne emocji ostatnie pożegnanie taty czy ostatnie pożegnanie babci zawsze są przytłaczającą dla członków rodziny uroczystością. Przed żałobnikami stoi niełatwe wcale zadanie jak się ubrać na pogrzeb, zwłaszcza gdy jest to pożegnanie taty bądź pożegnanie babci.

Ceremonia pogrzebowa powinna być uroczystością podniosłą, wymagającą starannie dobranej oprawy. Dlatego wiele osób zastanawia się, jak ubrać się na pogrzeb? Warto znać obowiązujące zasady, jak ubrać się na pogrzebie.

Wizyta w świątyni, filharmonii bądź też strój biznesowy, wymaga przestrzegania pewnych reguł. Strój na pogrzebie savoir vivre jest ograniczony właśnie takimi ściśle określonymi zasadami. Dotyczy to zarówno bliskich krewnych osoby zmarłej, jak i osób bezpośrednio z nią niespokrewnionych, ale towarzyszących zmarłemu w jego ostatniej drodze.

Zastanawiając się jak się ubrać na pogrzebie trzeba wziąć pod uwagę fakt, że starannie dobrany ubiór na pogrzeb jest wyrazem szacunku dla osoby zmarłej, a także solidarności z pogrążoną w bólu, cierpieniu, smutku i rozpaczy najbliższą rodziną, żegnającą swojego krewnego.

Zatem jak się ubrać na pogrzeb? Ubranie na pogrzeb to zbiór zasad, które określają nie tylko kolor stroju, ale przede wszystkim fason. Kolorem żałoby w polskiej kulturze, który dominuje w stroju pogrzebowym jest czerń. To barwa zarezerwowana dla najbliższych członków rodziny osoby zmarłej. Można zdecydować się na ubrania pogrzebowe w kolorze czarnym również wówczas, gdy nie jest się spokrewnionym z osobą zmarłą, ponieważ jest to najbezpieczniejsze rozwiązanie.

Jak się ubrać na pogrzeb?

Pogrzeb jak się ubrać – to pytanie często nurtuje żałobników. Strój na pogrzeb to jak się okazuje ważny element tej uroczystości. Ubiór na pogrzebie jest kluczowy i musi odpowiadać obowiązującym zasadom.

Ogarnięci smutkiem zastanawiamy się jak ubrać się na pogrzeb, by oddać hołd osobie zmarłej. Warto mieć na uwadze, że czarny strój na pogrzebie w pełni oddaje charakter tej jakże smutnej uroczystości, a także wpisuje się w kanon ceremoniału pogrzebowego.

Strój na pogrzebie savoir vivre nakłada na rodzinę zmarłego obowiązek ubrania się w stroje schludne, eleganckie, pozbawione jakiekolwiek połyskujących ozdób. Najbliższa rodzina osoby zmarłej, która rozważa, co ubrać na pogrzeb, może wybrać ubrania w czerni. Kolor ten można przywdziewać także na znak żałoby, szczególnie po najbliższym członku rodziny, którym jest dziecko, matka, ojciec bądź małżonek. Jest to forma opłakiwania straty zmarłej osoby.

W przypadku dalszej rodziny, krewnych, znajomych i przyjaciół, współpracowników osoby zmarłej, jak również sąsiadów, pogrzebowy savoir vivre nakazuje, aby wybrać stroje utrzymane w ciemnych barwach. Może być to granat, grafit, brąz lub antracyt.

Strój na pogrzeb powinien być utrzymany w odcieniach stonowanych, ciemnych. Należy unikać bardzo intensywnych kolorów, szczególnie barw rzucających się w oczy, krzykliwych. Chodzi tutaj przede wszystkim o kolory neonowe.

W polskiej tradycji nie praktykuje się strojów na pogrzebie utrzymanych w kolorystyce pastelowej, białej bądź kremowej. Na uroczystość ostatniego pożegnania nie powinno zakładać się ubrań bogato zdobionych, np. sukienka na pogrzebie musi być skromna, bez naszytych aplikacji, cyrkonii lub perełek. Także garnitur na pogrzebie powinien być w ciemnych barwach, pozbawiony kolorowych, nieodpowiednich do powagi sytuacji dodatków. Do tego najlepiej sprawdza się elegancka, biała bądź czarna koszula na pogrzeb. A jak ubrać dziecko na pogrzeb? Także w przypadku najmłodszych uczestników uroczystości, wybierajmy ubrania na pogrzeb w ciemnych, stonowanych barwach, bez kolorowych, jaskrawych dodatków i emblematów.

Odpowiedni strój na uroczystość pogrzebową 

Osoby zastanawiające się, co ubrać na pogrzeb, powinny wiedzieć, że pogrzebowy savoir vivre nakazuje, aby oprócz ciemnych kolorów, wybierać ubrania o odpowiednim kroju. Dotyczy to, zarówno kobiet, jak i mężczyzn. Zatem w czym na pogrzeb? Oto wskazówki, jak się ubrać na pogrzebie.

Przedstawicielki płci żeńskiej, które uczestniczą w ceremonii pogrzebowej, mogą zdecydować się na ubrania pogrzebowe – ciemne garsonki, sukienki na pogrzeb, jak również połączenie spódnicy z żakietem. Bez względu na porę roku, na uroczystość pogrzebową należy zakładać rajstopy bądź pończochy. Mogą one być w kolorze czarnym lub cielistym.

W dobrym guście jest czarna sukienka pogrzebowa lub spódnica, które powinny bezwzględnie sięgać za kolano. Strój pogrzebowy musi być schludny. Zakazuje się wydekoltowanych sukienek i bluzek, jak również bardzo obcisłej i krótkiej odzieży eksponującej dekolt, ramiona, plecy czy nogi. A jaki garnitur na pogrzeb?

W przypadku mężczyzn odpowiednim strojem na uroczystość pogrzebową jest garnitur na pogrzebie, także utrzymany w stonowanych, ciemnych barwach. Przy tym garnitur na pogrzeb musi być elegancki, pozbawiony dodatków.

Jaka koszula na pogrzebie będzie odpowiednia? Koszula na pogrzeb powinna być elegancka – biała lub czarna, połączona z krawatem. Należy też pamiętać, że pogrzeb wymaga doboru odpowiedniej galanterii, biżuterii, a także obuwia.

Kobiety mogą zdecydować się na eleganckie czółenka, koniecznie z zabudowanym przodem. Z kolei mężczyźni powinni wybierać buty przeznaczone do garnituru, współgrające kolorystycznie z tą częścią garderoby. W kwestii dodatków na uroczystość pogrzebową można zakładać delikatną biżuterię. Kobiety mogą zdecydować się na zegarek, delikatną biżuterię złotą lub srebrną bądź perły symbolizujące żal i smutek. Mężczyźni mogą dobrać do garnituru elegancki zegarek na skórzanym pasku.

Uroczystość pogrzebowa wymaga doboru odpowiedniego stroju. Ubiór na pogrzeb powinien być charakterem dopasowany do tej podniosłej uroczystości pożegnalnej. Jak ubrać się na pogrzeb? Należy wybierać ubrania eleganckie, w stonowanych, ciemnych barwach, najlepiej w czerni. W kwestii dodatków, pogrzebowy savoir vivre nakazuje, aby zachować umiar, decydując się wyłącznie na delikatną biżuterię. 

24H 513 059 721