Główna » Gdzie kupię odzież dla zmarłych?

ostatnie pozegnanie

Załatwienie wszystkich formalności związanych z pochówkiem bliskiej osoby polega także na wyborze stroju, w którym pogrzebany będzie członek rodziny. Wiele domów pogrzebowych, w ramach świadczonych usług, oferuje także odzież dla zmarłych, dopasowaną do charakteru tej uroczystości.

Jak skompletować ubrania dla zmarłego?

Przygotowania do pochówku wymagają od rodziny zmarłego, na której spoczywa ten obowiązek, wyboru odpowiedniego ubrania, przeznaczonego na uroczystość ostatniego pożegnania. Kompletując strój dla zmarłego, rodzina lub krewni mogą wybrać poszczególne elementy ubioru z garderoby, która należała niegdyś do osoby zmarłej. Tego typu odzież może być dostarczona do zakładu pogrzebowego, na którym spoczywa obowiązek przygotowania zmarłego do uroczystości funeralnej.

Dobierając garderobę należy wziąć pod uwagę osobiste preferencje, jakie jest za życia przejawiał zmarły członek rodziny lub krewny. Niektóre osoby przed śmiercią wydają swojej rodzinie dokładne dyspozycje i przekazują ostatnią wolę względem ubrania, w którym mają być pochowane. Może to być ulubiona sukienka lub strój, jaki towarzyszył osobie zmarłej w trakcie ważnych wydarzeń, jakie miały miejsce za jego życia. Warto mieć na względzie, że obowiązują pewne zasady co do doboru ubrania dla zmarłego. Jeśli trumna z ciałem jest wystawiona na widok publiczny, to odzież dla osoby zmarłej powinna być skromna i elegancka, dopasowana do charakteru uroczystości pogrzebowej.

Dopuszczalne kolory i fasony odzieży dla zmarłych

Rodzina zmarłego członka rodziny, jeśli jest on mężczyzną, może wybrać dla niego garnitur, koszulę, krawat oraz dopasowane do stroju buty. Ubiór powinien być schludny i utrzymany w stonowanych barwach. W trakcie wyboru odzieży dla zmarłego nie trzeba kierować się zasadą, że poszczególne elementy stroju muszą być w kolorze czarnym. Dopuszczalne są także inne barwy, w tym granat, popielaty, antracytowy, gołębi, jak również ciemnozielony czy brązowy.

Zdarza się, że osoba zmarła za życia wydaje dyspozycje, że pragnie być pochowana w odzieży w kolorze białym, kremowym lub écru lub w barwach pastelowych. Rodzina może uszanować ostatnią wolę zmarłego, dostarczając do domu pogrzebowego odzież dopasowaną kolorystycznie do jego preferencji. W przypadku, gdy krewni zmarłego nie mają możliwości samodzielnie nadzorować przygotowań do uroczystości pogrzebowej, mogą powierzyć wybór odzieży dla zmarłego pracownikom domu pogrzebowego, zajmującego się organizacją uroczystości ostatniego pożegnania.

Wiele zakładów zajmujących się pochówkiem prowadzi także sprzedaż odzieży dla zmarłych. Odbywa się to w ramach współpracy z dostawcą ubrań bądź sklepem posiadającym taki asortyment. W przypadku spopielenia również można zdecydować się na ubranie osoby zmarłej, choć dopuszczalne jest także okrycie ciała specjalnie dobranym całunem.

Odzież dla zmarłych – oferta domów pogrzebowych

Pogrzebowa odzież damska i męska, którą oferują zakłady pogrzebowe, jest dopasowana do typu sylwetki osoby zmarłej. Pozwala to na wybór ubrań, które mogą zakamuflować skutki długotrwałej i przewlekłej choroby, wypadku czy innych zdarzeń, mających istotny wpływ na wygląd zmarłego. W ramach prowadzonej działalności, domy pogrzebowe posiadają w swoim asortymencie odzież dla zmarłych w postaci spódnic, garniturów, garsonek, sukienek, koszul, a także wyrobów galanteryjnych i dodatków. Może to być obuwie pogrzebowe oraz bielizna, krawaty, muszki, apaszki czy ozdoby wykonane z materiałów ulegających biodegradacji.

Odzież dla zmarłych, którą można zamówić w domu pogrzebowym jest dostępna w różnych rozmiarach i wersjach kolorystycznych do wyboru. Pozwala to na dopasowanie jej do typu sylwetki czy wzrostu zmarłej osoby. Zlecenie pracownikom zakładu pogrzebowego wyboru odpowiedniego ubrania dla członka rodziny bądź krewnego jest coraz częściej praktykowane, z uwagi na liczne formalności, jakie ciążą na osobie odpowiedzialnej za zorganizowanie uroczystości pogrzebowych. W przypadku niemożności samodzielnego wyboru poszczególnych elementów garderoby dla zmarłego czy braku czasu, wsparcie zakładu pogrzebowego jest nieodzowne.

Odzież dla zmarłego może być dostarczona przez jego bliskich bądź krewnych. Wiele zakładów pogrzebowych posiada w swojej ofercie możliwość zamówienia poszczególnych elementów stylizacji lub kompletnego ubioru dopasowanego do charakteru uroczystości funeralnej.

24H 513 059 721