Główna » Florystyka pogrzebowa. Jak wybrać wieniec na ostatnie pożegnanie?

wience pogrzebowe 14

Wieniec lub wiązanka kwiatowa składana na grobie osoby zmarłej w dniu jej pogrzebu, ma wymiar symboliczny. Jest to rodzaj pożegnania i oddania hołdu. Odpowiednio przygotowana kompozycja kwiatowa na pogrzeb powinna korespondować z tą podniosłą uroczystością. Dlatego też duże znaczenie ma wybór roślin kojarzących się z obrzędami pogrzebowymi.

Florystyka pogrzebowa – sztuka układania kwiatów w wieńcach i wiązankach

Coraz więcej studiów florystycznych i kwiaciarni oferuje usługi florystyki pogrzebowej. W ramach tych działań można zamówić oryginalnie wyglądający wieniec lub wiązankę pogrzebową składającą się ze starannie wyselekcjonowanych kwiatów, korespondujących z charakterem tej uroczystości.

Wykonanie wiązanki pogrzebowej lub wieńca należy powierzyć osobom, które mają doświadczenie w tym zakresie. Kwiaty na pogrzeb muszą prezentować się nienagannie, dlatego też powinny być to wyłącznie rośliny świeże, pozbawione jakichkolwiek uszkodzeń, widocznych na ich płatkach, łodygach czy liściach.

Florystyka pogrzebowa to sztuka układania kwiatów w wieńcach, wiązankach i kompozycjach przeznaczonych na tę podniosłą i smutną uroczystość. Oprócz walorów dekoracyjnych, kwiaty na pogrzeb ułożone w formie wieńca lub wiązanki, mają także znaczenie symboliczne. To ostatnie pożegnanie i hołd składany bliskiej osobie, wyrażone w eleganckiej formie.

Wieńce pogrzebowe oraz wiązanki to konstrukcje florystyczne, które mogą być ułożone z kwiatów o różnej wysokości i wielkości. Najpopularniejszymi gatunkami są goździki, róże, gerbery, chryzantemy, kalie oraz lilie. Można zdecydować się także na oryginalne kompozycje florystyczne na pogrzeb, w których pojawiają się kwiaty egzotyczne.

Kompozycje kwiatowe na pogrzeb

Piękne wiązanki pogrzebowe to kompozycje florystyczne, które mogą być ozdobione różnymi dodatkami. Najpopularniejsza jest gipiura lub gipsówka. To element dekoracyjny, który łączy się z niemal każdym gatunkiem kwiatów pogrzebowych. Wyjątkiem są kalie i lilie, które nie wymagają dodatkowej oprawy, ponieważ same w sobie są pięknym elementem wiązanki pogrzebowej.

Kompozycje florystyczne na uroczystości pogrzebowe mogą składać się także z róż. Najczęściej wybiera się kwiaty o karminowym, białym lub herbacianym zabarwieniu płatków. Można także stworzyć kompozycje mieszane, w których róże łączy się z innymi gatunkami kwiatów, jednakże to rozwiązanie jest mniej popularne i rzadko stosowane na uroczystościach pogrzebowych.

Wiele osób decyduje się na wieńce pogrzebowe. Są to kompozycje z kwiatów zbudowane na jodłowym podkładzie z drewnianym stelażem. Tradycyjne wieńce pogrzebowe mogą mieć kształt koła, wielokąta lub być ułożone w formie liścia.

Duże wieńce pogrzebowe wymagają dobrania odpowiednich zdobień. Obecnie stosuje się liście eukaliptusa, salalu lub ruskusa. Dodatki te wyróżniają się intensywnym kolorem zielonym, który dobrze koresponduje z czerwonymi, białymi lub żółtymi kwiatami, szczególnie goździkami, gerberami, liliami czy herbacianymi różami.

Wianek na ostatnie pożegnanie – nowość we florystyce pogrzebowej

We florystyce pogrzebowej pojawił się nowy trend w postaci tworzenia wianków pogrzebowych. Są to kwiaty w formie bukietu lub wiązanki ułożone na kształt okręgu. Mogą one być wyrazem ostatniego pożegnania. Wianki pogrzebowe składa się w kaplicy cmentarnej lub w trakcie złożenia trumny do grobu. Zaletą tych kompozycji florystycznych jest przede wszystkim lekka forma.

Wianek pogrzebowy składa się z niewielkiej liczby kwiatów. Do kompozycji używa się pąsowych róż, chabrów, fiołków alpejskich, jak również margaretek lub niewielkich goździków wraz z nierozwiniętymi w pełni kwiatostanami. Lekki wianek pogrzebowy, zbudowany na okręgu, może być ozdobiony subtelnymi dodatkami w postaci różyczek gałązkowych, hortensji, chryzantem, eustomy, a także cienkiej atłasowej wstążki. To niezwykle delikatna, wyrafinowana, a jednocześnie elegancka kompozycja florystyczna na pogrzeb. W trakcie tworzenia wianków pogrzebowych można wykorzystać także kwiaty sezonowe.

Oprawa kwiatowa na pogrzeb wymaga starannego doboru roślin, z których może powstać kompozycja florystyczna na ostatnie pożegnanie. W dalszym ciągu dużą popularnością cieszą się wiązanki i wieńce pogrzebowe, choć coraz więcej osób skłania się także tworzenia subtelnych i eleganckich wianków pogrzebowych.

24H 513 059 721