Główna » Czym są tabliczki pogrzebowe i gdzie można je zamówić?

aluminiowa tabliczka pogrzeb

Tabliczka pogrzebowa ma do odegrania istotną rolę w ceremonii pogrzebowej, ale nie tylko podczas niej. W trakcie pogrzebu tabliczka z danymi zmarłej osoby jest tym, na czym skupia się wzrok żałobników, zaś po ceremonii nabożeństwa zazwyczaj towarzyszy w czasie jej podróży do miejsca spoczynku. Podczas ostatniego pożegnania wyłania się spomiędzy kwiatów, by skupiać uwagę wszystkich żałobników na imieniu zmarłej osoby, a kiedy uczestnicy pogrzebu już się rozejdą, to właśnie ona pozostaje na grobie, aby zaświadczać o miejscu spoczynku danej osoby.

Rola tabliczki pogrzebowej

Po pewnym czasie od pogrzebu, wieńce i kwiaty należy uprzątnąć, a wówczas pozostaje jedynie tabliczka pogrzebowa oraz krzyż jeżeli pochowanie nastąpiło do nowego grobu. Tabliczka nadal skupia uwagę odwiedzających i stanowi najbardziej dominujący element grobu. Imię i nazwisko bliskiej osoby, a także data jej narodzin i śmierci są czymś niezwykłym, ponieważ potrafią wywołać wspomnienia, przywołują te chwile z przeszłości, które wiążą się ze zmarłym w sposób szczególny.

Tabliczka pogrzebowa jest płaską formą graficzną o wielkości zbliżonej do kartki papieru kancelaryjnego, może charakteryzować się różnym kształtem i barwą, a na swojej powierzchni nosi szczególne napisy – imię i nazwisko zmarłego oraz dwie ważne daty – datę jego narodzin lub wiek (żył/a…lat/a)  i datę śmierci. Tabliczki pogrzebowe mogą być wykonane z różnych materiałów o odmiennej trwałości, mają różne ceny, ale rola ich jest zawsze taka sama – służą do identyfikacji miejsca pochówku danej osoby.

Dawniej informacje dotyczące zmarłego umieszczane były bezpośrednio na nagrobku, obecnie większość zakładów kamieniarskich posiada w ofercie również tablice pogrzebowe, można je także zamówić w zakładzie pogrzebowym. Wówczas liczyć można na wykonanie indywidualnego projektu graficznego tabliczki, a także umieszczenia na przykład krótkiego epitafium pod podstawowymi informacjami, jakie tabliczka zawiera.

Tabliczki pogrzebowe są również zamawiane przez osoby, które pragną odświeżyć miejsce spoczynku bliskiej im osoby, na przykład w okazji Święta Zmarłych. Wymiana starej, nadwyrężonej zębem czasu tabliczki na nową sprawi, że grób będzie prezentował się znacznie schludniej, a złożone w tym dniu kwiaty oraz zapalone znicze prezentować się będą okazalej.

Często również tablice nagrobnenieczytelne, zwłaszcza na mogiłach, które mają już wiele lat, a wówczas rozwiązaniem może być zamówienie nowej tabliczki pogrzebowej. Takie tabliczki można także wykonać w innym, większym formacie, co pozwoli umieścić na nich nie jedno, ale kilka nazwisk.

Z czego wykonane są tabliczki pogrzebowe?

Materiałów do wykonania tabliczek pogrzebowych jest wiele, muszą być one jednak odporne na działanie warunków pogodowych – deszczu, słońca czy wysokiej i niskiej temperatury. Tabliczki pogrzebowe wykonuje się zatem z laminatu, aluminium, a także z mosiądzu, a w zależności od materiału, z których wykonana jest dana tabliczka, napisy na niej mogą być malowane, drukowane bądź grawerowane ręcznie lub laserowo. Jedno łączy natomiast wszystkie rodzaje tabliczek pogrzebowe – nie są to przedmioty, które można wykonywać w sposób automatyczny, zamawiający taką tabliczkę musi zatem uczynić to ze stosownym wyprzedzeniem, jeśli ma być ona złożona na grobie w konkretnym terminie, bądź przygotowana na uroczystość pogrzebową.

Zamówienie wykonania tabliczki w zakładzie pogrzebowym gwarantuje, iż termin zostanie dotrzymany i tabliczka będzie gotowa w dniu uroczystości pogrzebowej czy też w innym wybranym czasie, jeśli zamawia się ją celem wymiany starej, czy odświeżenia wyglądu grobu.

Ceny tabliczek pogrzebowychzróżnicowane i zależą od materiału, z jakiego tabliczka została wykonana, od wielkości, oraz tego, co zamawiający polecił na niej umieścić. Za dodatkowe ornamenty, epitafia czy piktogramy trzeba będzie zapłacić więcej, lecz taka tabliczka będzie jedyna i wyjątkowa, podobnie jak zmarły bliski, dla uczczenia pamięci którego ją zamówiono.

24H 513 059 721