Główna » Całoroczna opieka nad grobami. Co obejmuje podstawowy zakres usług?

cmentarz wawrzyszewski chomiczowka bielany warszawa

Całoroczna opieka nad grobami to usługa dedykowana wszystkim osobom pragnącym zadbać o groby swoich bliskich. W ofercie zakładów pogrzebowych znajdują się pakiety usług w formie podstawowej oraz rozszerzonej, dopasowane do oczekiwań klientów. W artykule wyjaśnimy na czym polega całoroczna opieka nad grobami i co obejmuje podstawowy zakres usług.

Całoroczna opieka nad grobami – czy warto skorzystać z usług zakładu pogrzebowego w Warszawie?

Rodziny zmarłych często nie mają czasu lub możliwości należytego zadbania o miejsce pochówku bliskich. Regularne sprzątanie grobów, wymiana kwiatów czy usuwanie zalegających zanieczyszczeń z płyty nagrobnej to czynności, które należy wykonywać regularnie, by grób wyglądał estetycznie. Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom klientów, coraz więcej firm działających w branży funeralnej, decyduje się na poszerzenie swoich usług o całoroczną opiekę nad grobami. Bliscy, których krewni spoczywają w grobach oddalonych od ich miejsca zamieszkania o kilkanaście, kilkadziesiąt, a nawet kilkaset kilometrów, nie mają możliwości regularnego odwiedzania tych miejsc i utrzymywania ich w  należytym stanie. W takiej sytuacji warto zdecydować się na rozszerzony pakiet usług w postaci całorocznego sprzątania grobów. 

To czynności obejmujące usuwanie starych zniczy, kwiatów, donic, ozdób, uprzątnięcie terenu wokół grobu czy pozbycie się liści lub chwastów. Dodatkowo, całoroczne sprzątanie grobu obejmuje takie usługi, jak:

 • odświeżanie i dokładne mycie grobu,
 • pastowanie i polerowanie nagrobka,
 • zapalenie zniczy,
 • regularne usuwanie zabrudzeń powstałych po palących się zniczach,
 • zastosowanie preparatów odchwaszczających,
 • sporządzanie dokumentacji fotograficznej dla rodziny. 

W ramach tych działań można zdecydować się na jednorazowe sprzątanie grobu, na przykład przed Świętami Bożego Narodzenia, Świętem Zmarłych, urodzinami czy ważnymi rocznicami osoby zmarłej.

Na czym polega całoroczna opieka nad grobami? 

Domy pogrzebowe oferujące całoroczną opiekę nad grobami posiadają również w swoich pakietach takie usługi, jak między innymi dbanie o rośliny, w tym kwiaty zasadzone nieopodal nagrobków czy znajdujące się w specjalnie przygotowanej do tego celu otwartej płycie nagrobnej. 

Firmy działające w branży funeralnej, które oferują roczną opiekę nad grobami, mogą zaproponować rodzinie osoby zmarłej odświeżanie i pielęgnowanie pojedynczego nagrobka, jak również dbanie o groby rodzinne czy grobowce, w tym także pomniki znajdujące się na wielu cmentarzach zlokalizowanych w danym mieście. Firmy opiekujące się grobami zatrudniają wykwalifikowane osoby, posiadające doświadczenie w realizowaniu wymienionych usług, zatem można polegać na ich umiejętnościach.

Duże znaczenie ma jakość preparatów i narzędzi stosowanych przez zakłady pogrzebowe oferujące całoroczną opiekę nad grobami. Chodzi tutaj przede wszystkim o środki czystości, preparaty polerujące i nabłyszczające, a także produkty zabezpieczające nagrobek przed uszkodzeniami mechanicznymi w postaci zarysowania, przebarwienia, matowienia lub odbarwienia płyty czy tablicy nagrobnej. Odpowiednio dobrane, profesjonalne środki do czyszczenia nagrobków, to nie jedyne wyposażenie firm sprawujących całoroczną opiekę nad grobami. Osoby oddelegowane do tego typu zadań, dysponują także niezbędnymi narzędziami przeznaczonymi do usuwania chwastów i niepotrzebnej roślinności, sadzenia kwiatów, jak również usuwania wosku z płyty nagrobnej. Całoroczna opieka nad grobami to usługi kompleksowe świadczone przez specjalistów naszego domu pogrzebowego w Warszawie.

Dodatkowe usługi realizowane w ramach całorocznej opieki nad grobami 

Wiele firm działających w branży funeralnej proponuję opiekę nad podwójnymi nagrobkami i grobowcami rodzinnymi. Każda rodzina zmarłej osoby może zdecydować się na pakiety rocznicowe bądź całoroczne. Pierwsze z nich dotyczą 6 wizyt w roku, z kolei pakiet całoroczny to 12 wizyt na cmentarzu, odbywających się w ustalonych z rodziną terminach. Mogą one obejmować datę urodzin i śmierci, Boże Narodzenie, Wielkanoc, Dzień Zaduszny, a także 7 dodatkowych terminów. 

W ramach prac świadczonych przez firmy z branży funeralnej, można zdecydować się także na dodatkowe usługi, dotyczące całorocznej opieki nad grobami. Może to być m.in.:

 • kupno kwiatów żywych lub sztucznych,
 • odśnieżanie grobu,
 • ubezpieczenie grobu,
 • malowanie liter i detali,
 • profesjonalna pielęgnacja płyty nagrobnej, 
 • zamawianie mszy za zmarłego,
 • regulowanie opłat i załatwianie spraw administracyjnych z władzami cmentarza,
 • prace ogrodnicze obok grobu rodzinnego.

Wszystkie wyżej wymienione usługi są dostępne za dodatkową opłatą. Mogą one być realizowane jednorazowo, cyklicznie bądź też przez 12 miesięcy w danym roku kalendarzowym. 

Profesjonalna opieka nad grobami to spore ułatwienie dla osób, które nie są w stanie samodzielnie zadbać o miejsce pochówku swoich bliskich. W ramach świadczonych przez nas usług można zdecydować się zarówno na pakiety podstawowe i rozszerzone, jak również skorzystać z dodatkowych opcji. 

24H 513 059 721