Główna » Jak godnie pożegnać zmarłego?

 

 

zgon w domu

Śmierć bliskiej osoby każdy przeżywa na swój sposób. Odejście członka rodziny powoduje nagromadzenie wielu emocji i uczuć, których często nie umiemy wyrazić. Godne pożegnanie zmarłego powinno pomóc nam przeżyć żałobę.

 

Pożegnanie z bliskimi

 

W życiu każdego człowieka przychodzi taki moment, że odchodzi od nas ktoś bliski sercu. Śmierć najczęściej zabiera osoby starsze, dla których czas doszedł końca. Gdy umierają nasi dziadkowie lub inni seniorowie rodu czujemy ogromną stratę, lecz łatwiej nam przejść żałobę, ponieważ zazwyczaj spodziewamy się ich odejścia i podświadomie przygotowujemy się na ich śmierć.

Dużo trudniej pożegnać nam osoby, których życie zostało przerwane przez chorobę czy wypadek. Odczuwamy wtedy niesprawiedliwość, ogromny żal do świata i ból rozdzierający serce. To samo dotyczy śmierci naszych najbliższych osób, jak rodziców czy rodzeństwa. Zły los potrafi też odebrać nam te osoby, których nigdy nie powinien – dzieci. Wtedy pożegnanie jest najtrudniejsze do wykonania i zrozumienia.

Pożegnanie ze zmarłym na pogrzebie zazwyczaj pozwala nam łatwiej przejść żałobę. Gdy na własne oczy widzimy ciało i trumnę, która później zostaje pochowana w ziemi, do naszego umysłu dociera, że ta osoba już do nas nie wróci.

Przygotowanie pogrzebu daje też zajęcie dla bliskich. Chcemy przygotować wszystko zgodnie z wolą zmarłego i jego upodobaniami. Myślenie o tym, jaki ubiór, trumnę czy sposób obrzędu wybrałby zmarły pomaga przywołać nam miłe wspomnienia, które wiążemy z tą osobą. Zawsze chcemy godnie pożegnać zmarłego, tak aby czuć, że zrobiliśmy wszystko tak, jakby sobie tego życzył.

 

Jak wygląda pogrzeb w różnych kulturach

 

Już w starożytnym Egipcie ludzie wierzyli w życie po śmierci. Sądzili, że zmarły będzie potrzebował swojego ciała, by móc dalej żyć „po drugiej stronie”. Po śmierci mumifikowali ciała – proces balsamowania ciała trwał nawet kilkadziesiąt dni, a następnie składano ciała w grobowcu. W słynnych piramidach chowani byli faraonowie. Biedni ludzie oczyszczani byli przez piasek i wysoką temperaturę, których nie brakowało w Egipcie.

Przed przyjęciem chrześcijaństwa, Słowianie wierzyli w oczyszczenie przez ogień. Zwłoki palono na specjalnie przygotowanych stosach, po czym prochy przesypywano do glinianych urn i zakopywano. Przypomina to obecny pogrzeb z kremacją zwłok, którą wybiera coraz więcej osób.

Pogrzeby w Tybecie są zupełnie odmienne od tego, co znamy. Tam wystawia się ciało, aby mogło być zjedzone przez ptaki. Buddyści wierzą, że dzięki temu zmarły również stanie się ptakiem i będzie mógł latać razem z nimi i obserwować świat z powietrza.

Wyznawcy hinduizmu wierzą w oczyszczenie przez wodę. Najpierw spalają zwłoki, a prochy i resztki ciała wrzucają do rzeki Ganges, którą uważają za świętą.  

 

Pogodzenie się ze stratą

 

Pogrzeb jest swego rodzaju drogą, która pozwala nam pożegnać się ze zmarłym. Wiele osób decyduje się na wystawienie ciała w kaplicy, aby móc ostatni raz spojrzeć na człowieka, który był nam bliski przez całe życie. Niektórzy mają potrzebę ostatniego dotyku zmarłego. Każdy przeżywa stratę na swój sposób, więc nie warto zamęczać się myślami co należy, a czego nie należy robić. Starajmy się zrobić wszystko, co pozwoli nam przejść przez ten trudny czas.

Aby móc godnie pożegnać zmarłego warto wypełnić jego wolę, jeśli tylko zdążył nam ją przekazać. W innym razie poszukajmy w głowie wskazówek i starajmy się pożegnać go tak, jakby tego chciał. Zazwyczaj doskonale znamy preferencje bliskich i wiemy, czy życzą sobie pogrzebu katolickiego czy świeckiego, czy chciałby zostać pochowany w ziemi, czy skremowany.

Często mamy też wątpliwości czy osoby zajmujące się ciałem zachowają godność zmarłego. Dziś mamy możliwość wyboru odpowiedniego domu pogrzebowego, który zagwarantuje zachowanie szacunku ciała. Poszukajmy dobrych opinii wśród znajomych lub w internecie, aby mieć pewność, że wybraliśmy odpowiedni zakład pogrzebowy.

Moment ostatniego pożegnania jest niezwykle ważny i trudny. Pochowanie bliskiego z godnością pozwala pogodzić się ze stratą i żyć dalej, choć z poczuciem pewnej pustki i żalu.

Facebook
Instagram
Tik Tok
24H 513 059 721